Inni artyści nie chcą Pantery, więc usuwają ją z festiwali. "Zrobili ze mnie Hitlera"

Pod koniec sierpnia zeszłego roku zespół Pantera wrócił do koncertowania. Artyści w czerwcu mieli wystąpić na dwóch dużych bliźniaczych festiwalach muzycznych - Rock am Ring oraz Rock im Park w Niemczech. Organizatorzy tych wydarzeń informują, że zespół jednak u nich nie zagra. Powodem są kontrowersyjne zachowania wokalisty.

Zespół Pantera został założony w 1981 roku przez braci Dimebaga Darrella i Vinniego Paula. Po latach zarówno tryumfów, jak i napięć zawiesili działalność w 2001 roku, a dwa lata później zespół się rozpadł. Od tego czasu wiele się zmieniło. Obaj bracia nie żyją, a z oryginalnego składu zespołu pozostali basista Rex Brown i wokalista Phil Anselmo. W 2022 roku postanowili wrócić do grania razem z Zakkiem Wylde'em i Charliem Benantem, aby oddać hołd zmarłym braciom Abbott.

Więcej ciekawych informacji ze świata muzyki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Grupa planuje także koncert w Polsce, który planowany jest na 5 czerwca 2023 roku w ramach powracającego Metal Hammer Festival. Impreza odbędzie się w łódzkiej Atlas Arenie. Wcześniej mieli jednak zagrać na niemieckich festiwalach Rock am Ring i Rock im Park. Są to bliźniacze wydarzenia, które dzielą line-upy w dwóch różnych miejscach w dniach 2-4 czerwca 2023 roku. Organizatorzy napisali, że Pantera nie wystąpi jednak na ich wydarzeniach.

Zobacz wideo Popkultura odc. 138

Pantera nie wystąpi w Niemczech

Na stronach obu festiwali na Facebooku możemy przeczytać, że postanowiono usunąć zespół z programu festiwalu z powodu krytyki oraz po "intensywnych rozmowach z artystami, partnerami i festiwalowiczami".

Powodem krytyki były kontrowersyjne zachowania, których Phil Anselmo dopuścił się przed laty. O odwołanie koncertów zabiegała m.in. niemiecka Partia Zielonych, która przypomniała, że wokalista zespołu "wielokrotnie i świadomie wykonywał nazistowskie gesty i krzyczał rasistowskie hasła".

'The Times' opublikował zestawienie 20. najważniejszych współczesnych artystów. Wśród nich Adele i Billie Eilish20 najlepszych artystów solowych "The Times". Nie żyje tylko zdobywca 1. miejsca

Poza tym rzeczniczka Zielonych Réka Lörincz sprzeciwiała się "promocji rasistowskiej i nieludzkiej ideologii" na "byłych terenach nazistów". Festiwal Rock im Park odbywa się w Norymberdze, a tam w latach 1933-1938 organizowane były nazistowskie wiece.

Zarzuty mogą brać się z incydentu, który odbył się podczas imprezy Dimebash w Hollywood w 2016 roku. Anselmo ze sceny wykonał tam hitlerowskie pozdrowienie. Całe zdarzenie zostało nagrane i trafiło do sieci. Słychać tam także, jak wokalista wykrzykuje słowa "white power". Artysta w 2019 roku w rozmowie z tygodnikiem "Kerrang!" zaprzeczył wszystkiemu i powiedział: "To wyrwany z kontekstu żart, przez który zrobili ze mnie Hitlera. Nie jestem taki". 

Wojciech MannWojciech Mann obchodzi 75. urodziny. Dziennikarz nie planuje emerytury

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o: