Lista 20 najlepszych artystów solowych naszych czasów "The Times". Nie żyje tylko zdobywca 1. miejsca

"The Times" opublikował listę najbardziej wpływowych zdaniem redakcji artystów solowych, którzy tworzyli współcześnie. Obecność większości najbardziej rozpoznawalnych artystów w branży nie dziwi, jednak zaskakuje fakt, że tylko jedna osoba, która znalazła się w najlepszej dwudziestce już nie żyje. Co więcej, jest to zdobywczyni 1. miejsca.

W brytyjskim wydaniu magazynu "The Times" ukazała się lista 20 najważniejszych współczesnych wokalistów. Redaktorzy zwrócili uwagę, że dziś również można mówić o nowych ikonach, które wywarły istotny wpływ na kształt muzyki popularnej w niemal równym stopniu, co wybitni artyści w ubiegłym wieku, m.in. Aretha Franklin czy David Bowie.

Zobacz też: najgorętsze modowe trendy na Avanti24.pl

XX wiek był pełen nieskazitelnej znakomitości - Aretha, Mariah, Freddie, Whitney, David Bowie, Robert Plant, Kate Bush i George Michael. Wszyscy stworzyli soundtrack wczesnych dekad popu, rocka i soulu. XXI wiek okazuje się jednak równie obfity.

- czytamy we wprowadzeniu do subiektywnego rankingu. Uwzględniono twórców o licznych sukcesach komercyjnych, ale nie był to jedyny wyznacznik.

Zobacz wideo Debiutanci, którzy zachwycili wszystkich [Popkultura Extra]

Zdobywczyni pierwszego miejsca wyróżnia się nie tylko talentem

Doceniono między innymi wpływ kulturowy Lady Gagi i Beyoncé - pierwszej ze względu na kreatywny wizerunek sceniczny i wpływ na społeczność LGBT+, drugą - za kontynuowanie tradycji muzyki czarnoskórych i podkreślanie pochodzenia we własnej twórczości. Beyoncé jest również rekordzistką w historii nagród Grammy - jako jedyna kobieta może się pochwalić aż 28 statuetkami i 79 nominacjami.

Doceniono też rozmarzoną stylistykę Lany Del Rey, "majestatyczność i siłę płuc" Adele, powrót do korzeni funku ze strony Bruno Marsa czy Harry'ego Stylesa za współczesny pop "tworzony bez żadnego wysiłku". Choć większość muzyków w zestawieniu przekroczyła trzydziestkę, najmłodsze pokolenie reprezentują odznaczające się "wyjątkową intymnością" Billie Eilish i Olivia Rodrigo, które mimo młodego wieku królowały choćby na listach Billboarda.

Za najważniejszą artystkę solową naszych czasów uznano jednak wokalistkę, która nie będzie miała szansy stworzyć nic więcej. To zmarła z powodu długoletniej walki z chorobą alkoholową Amy Winehouse - pierwsze miejsce przyznano jej za uwidaczniającą się w dyskografii "pasję i ból", słyszalną w charakterystycznym mezzosopranowym wokalu. Twórczyni "Back to Black" jest jedyną nieżyjącą artystką uwzględnioną w rankingu najlepszych współczesnych artystów solowych. Z pełną listą można zapoznać się poniżej:

 1. Amy Winehouse
 2. Adele
 3. Beyonce
 4. Sam Smith
 5. Weyes Blood
 6. Lana Del Rey
 7. Frank Ocean
 8. Lady Gaga
 9. Billie Eilish
 10. Kendrick Lamar
 11. Rihanna
 12. Florence Welch
 13. Bruno Mars
 14. Taylor Swift
 15. Kelly Clarskon
 16. Olivia Rodrigo
 17. Lizzo
 18. Lily Allen
 19. Harry Styles
 20. Ed Sheeran
Więcej o: