Najlepsi polscy raperzy lat 90.? No przecież T-raperzy znad Wisły!

"Mieszko, Mieszko! Mój koleżko!" - pamiętacie? Jeśli tak, zapraszamy w nostalgiczną podróż, a jeśli nie... tym bardziej zobaczcie nowy odcinek "POPkultury".

Głównym tematem najnowszego odcinka są T-raperzy znad Wisły, którzy niejednego ucznia wyćwiczyli w historycznych datach (i nie tylko).

Zobacz wideo Popkultura odc. 139

Jakie premiery?

Ostatnie lato młodości, wolności oraz beztroski w rytmie hip-hopu i w cieniu zbliżającej się dorosłości - o tym opowiada "Chleb i sól", uhonorowany na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Nagrodą Specjalną Jury Orizzonti, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami pełnometrażowy debiut Damiana Kocura, laureata ponad stu wyróżnień za swoje wcześniejsze filmy krótkometrażowe. "Chleb i sól" został doceniony za reżyserię na 59. Golden Orange Film Festival w Antalyi, otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego na 60. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Gijón oraz statuetkę Brązowej Piramidy dla najlepszego debiutu w Konkursie Głównym na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kairze. Produkcja została również podwójnie wyróżniona na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus Nagrodą DIALOG "za porozumienie między kulturami" oraz Nagrodą Specjalną za reżyserię.

Kadr z filmu 'Lista Schindlera' / Steven SpielbergZagrała dziewczynkę w czerwonym płaszczyku. Złamała obietnicę Spielberga

Wspominamy też o "Aftersun" z Paulem Mescalem - i to nawet na tydzień przed tym, nim produkcja wejdzie do kin. A poza tym o czym jeszcze?

Do kin wchodzi "Pokusa" Marii Sadowskiej. To film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, zdradzający kulisy świata sportu, mediów i show-biznesu. Zobaczymy w nim m.in.: Helenę Englert, Piotra Stramowskiego, Joannę Liszowską i Piotra Głowackiego. W jedną z głównych ról w filmie wcielił się też Andrea Preti, którego polski widz pamięta z filmu "Dziewczyny z Dubaju". Na ekranie nie zabraknie także znanych celebrytów i influencerów: Klaudii El Dursi, Ewy Ekwy, Oli Ciupy czy Damiana "Stiflera" Zduńczyka. 

Helena Englert w filmie 'Pokusa'"Pokusa". Także w prawdziwym życiu Helenie Englert groził gwałt

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Toma Hanksa będzie można zobaczyć w amerykańskim remake'u szwedzkiego filmu "Mężczyzna imieniem Ove". W retrospekcjach jako młody Otto występuje również Truman Hanks, najmłodszy syn aktora.  

A Netflix pokaże nowy serial fantasy. W świecie opanowanym przez duchy wielkie korporacje zatrudniają młodzież o zdolnościach paranormalnych, aby walczyła z siłami nadprzyrodzonymi. Tylko jedna firma działa bez nadzoru dorosłych - to Lockwood i spółka. Na jej czele stoi Anthony Lockwood, niepokorny młody przedsiębiorca, którego prześladują demony tajemniczej przeszłości. Pomaga mu genialny, lecz ekscentryczny George, oraz nowa, niezwykle utalentowana dziewczyna o imieniu Lucy. To nietypowe trio już wkrótce odkryje przerażający sekret, który zmieni bieg historii.

Więcej o: