Nie żyje Burt Bacharach. Oscarowy kompozytor i twórca ponadczasowych hitów miał 94 lata

Burt Bacharach był jednym z najważniejszych kompozytorem muzyki popularnej XX wieku. Przez lata zdobył trzy Oscary, sześć nagród Grammy, a jego piosenki nagrało pond tysiąc różnych artystów. Napisał takie przeboje jak "The Look of Love", "On My Own", "Alfie", "Walk on By" czy "Do You Know the Way to San Jose". Zmarł w swoim domu z przyczyn naturalnych.

Kompozytor i pianista Burt Bacharach urodził się 12 maja 1928 roku, a zmarł w środę 8 lutego 2023 roku w swoim domu w Los Angeles. Informację o jego śmierci potwierdziła rzeczniczka prasowa Tina Brausam.

Zobacz wideo Za Krzysztofem Krawczykiem będziemy tęsknić wszyscy. Piosenki niektórych twórców nigdy się nie starzeją

Burt Bacharach zmarł w wieku 94 lat. Komponował od blisko 70 lat

Bacharach karierę muzyczną zaczynał bardzo wcześnie. W latach 50. i na początku lat 60. był kierownikiem zespołu Marleny Dietrech i akompaniatorem, a później najczęściej współpracował z tekściarzem Halem Davidem. Przełomowym dla nich okazał się utwór "The Story of My Life", który nagrał Marty Robbins. Ich kompozycje najczęściej powstawały z myślą o Dionne Warwick, ale Bacharach tworzył też dla takich grup i artystów jak The Carpenters, Aretha Franklin, Jack Jones, Tom Jones, Dusty Springfield czy Luther Vandross.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jego styl muzyczny charakteryzuje się niestandardowymi sekwencjami akordów, które składają się na przyjemne, łatwo wpadające w ucho melodie. Jednocześnie słychać w tej muzyce jazzowe wpływy. W 2014 roku odnotowano, że Bacharach jest autorem lub współautorem 73 amerykańskich i 52 brytyjskich utworów z listy Top 40. Na szczycie listy Billboard Hot 100 znalazły się takie kompozycje jego autorstwa jak: "This Guy's in Love with You" (1968), "Raindrops Keep Fallin' on My Head" (1969), "They Long to Be) Close to You" (1970), "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" (1981), "That's What Friends Are For" (1986).

 

Marlena Dietrich w autobiografii pisała, że Bacharach uwielbiał jeździć z nią na trasy koncertowe do Polski, bo grali u nas wyjątkowi skrzypkowie, a też czuł, że publiczność szczególnie docenia talent muzyków.

Burt Bacharach był autorem ścieżki dźwiękowej do takich filmów jak "Casino Royale" - to z myślą o tym tytule stworzył "The Look of Love", którą wykonała Dusty Springfield. W jego filmografii są też takie tytuły jak "Co słychać, koteczku?", "Butch Cassidy i Sundance Kid", "Nocna zmiana" czy "Spokojnie, tatuśku". Oscara dostał za ścieżkę dźwiękową właśnie do "Butcha Cassidy" i piosenkę "Raindrops Keep Fallin' On My Head". Potem statuetkę przyznano mu za "Arthur's Theme (Best That You Can Do)" - tu otrzymał także Złote Globy.

Był czterokrotnie żonaty. Jako pierwszą poślubił Paulę Stewart, potem związał się z aktorką Angie Dickinson (doczekali się razem córki Nikki - była w spektrum autyzmu). Jego trzecią żoną została autorka tekstów Carol Bayer Sager, ostatni był związek z Jane Hansen, która urodziła mu córkę i syna.

Więcej o: