Zn闚 afera wok馧 Watersa. Ostro o muzykach z by貫go zespo逝. Dziwna decyzja w sprawie kultowej p造ty

By造 muzyk Pink Floyd twierdzi, 瞠 kultowa p造ta formacji, "Dark Side of The Moon", kt鏎a w tym roku 1 marca b璠zie obchodzi swoje 50-lecie to g堯wnie jego projekt. Z tego wzgl璠u postanowi nagra j na nowo. Decyzji towarzyszy造 niepochlebne s這wa na temat pozosta造ch cz這nk闚 grupy, z kt鏎ymi Waters od lat nie chce ju wsp馧pracowa.

W ostatnim czasie przez budzące wątpliwości wypowiedzi w mediach społecznościowych byłego basistę prog-rockowej legendy oskarżano o antysemityzm czy też sympatyzowanie z Rosją ze względu na obarczanie Ukrainy winą za wybuch wojny i krytykę działań podejmowanych przez Zełeńskiego. Choć wpisy Watersa doprowadziły do odwołania koncertów m.in. w Polsce, dla wielu kwestie światopoglądowe nie mają przeważającego znaczenia i cenią go przede wszystkim jako muzyka. Niedawne kontrowersje wokół artysty są jednak związane właśnie z jego muzyczną działalnością.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

"Nie są artystami"

Już wcześniej Roger Waters postanowił nagrać nową wersję jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów grupy z płyty "The Wall" - "Comfortably Numb". Tym razem postanowił zreinterpretować cały album, a wybór padł na równie kultowe "Dark Side Of The Moon" z 1973 roku, które w tym roku będzie obchodzić 50-lecie powstania. Muzyk twierdzi, że ma do tego prawo, ponieważ efekt końcowy to w większości jego zasługa, a płytę traktuje jak indywidualny projekt, wymazując zasługi Gilmoura, Wrighta i Masona. Jego zdaniem tylko ostatniemu - perkusiście nie można nic zarzucić.

Nick Mason nigdy nie udawał. Ale David Gilmour i Rick Wright? Nie potrafią pisać piosenek, nie mają nic do powiedzenia. Nie są artystami!

- powiedział w wywiadzie udzielonym "The Telegraph".

Zobacz wideo Miłość i muzyka łączą się nie tylko w piosenkach. Uczucie doprowadziło niektóre zespoły do rozpadu

Premiera filmu Roger Waters The Wall Waters nazywa Polaków "rusofobami". Padło: "są podatni na zachodnią propagandę"

Napisałem "The Dark Side of the Moon". Pozbądźmy się tych wszystkich bzdur typu "my". Oczywiście byliśmy zespołem, było nas czterech, wszyscy wnieśliśmy swój wkład - ale to mój projekt i ja go stworzyłem.

- zaapelował. Pierwotna wersja płyty powstawała głównie w czasie występów na żywo i była pomyślana jako album koncepcyjny będący świadectwem ciążącej na zespole presji i problemów wynikających z pogarszającego się zdrowia psychicznego byłego wokalisty, Syda Barretta, który w 1968 roku opuścił zespół. Według adnotacji zamieszczonych we wkładce kompozycje nie są wyłącznym dziełem Watersa - skomponował połowę z nich, w tym zaledwie dwa zaśpiewał - kończące album "Brain Damage" i "Eclipse".

Czego można się spodziewać po nowej wersji płyty?

Tristram Saunders, dziennikarz "The Telegraph" jest jedną z niewielu osób, które miały szansę wysłuchać nowego "The Dark Side Of The Moon" przed premierą. Jego zdaniem płyta jest "częściowo bardzo dobra", a jako największe zalety wymienia wokal Watersa, który sprawił, że odnowiona wersja "Time" "brzmi przerażająco z jego tembrem głosu". Docenił też nowy groove "Breathe", a "Money" porównał do czegoś, co mógłby nagrać Johnny Cash. Utwory uzupełnia narracja artysty. Nowa wersja "The Dark Side of The Moon", jak podaje "The Telegraph", ma ukazać się w maju 2023 roku. Planowane jest specjalne winylowe wydanie.

 

OFERTY AVANTI24: Jak zaoszczędzić i wyglądać modne? Podpowiadamy nasze sprawdzone i skuteczne triki

Choć Roger Waters opuścił zespół w połowie lat 80., od lat nie rezygnuje z wykonywania materiału Pink Floyd. W latach 2006-2008 wyruszył w trasę, podczas której grał całość płyty na żywo na każdym koncercie, zaczynając od słynnego festiwalu Rock in Rio, z kolei w 2010 wykonywał w całości "The Wall".

Wi璚ej o: