Oficjalna playlista koronacyjna Karola III. Trzech wykonawców nie jest Brytyjczykami

Władze Wielkiej Brytanii opublikowały specjalną playlistę z utworami, z pomocą których zamierzają świętować wiosną koronację Karola III. Wiele wyborów wydaje się być oczywistych (nie zabrakło m.in. grupy Queen), ale kontrowersje wzbudza fakt, że na składankę trafiły kompozycje artystów, którzy nie są Brytyjczykami.

Uroczysta koronacja Karola III została zaplanowana na 6 maja 2023, jednak przygotowania już się rozpoczęły. Ich formą jest m.in. utworzenie specjalnej playlisty z myślą o tym wydarzeniu. Mogą się z nią zapoznać użytkownicy serwisu streamingowego Spotify na całym świecie.

OFERTY AVANTI24: Jak zaoszczędzić i wyglądać modne? Podpowiadamy nasze sprawdzone i skuteczne triki

Władze zapraszają do wspólnego świętowania

Choć Karol zyskał tytuł króla bezpośrednio po śmierci matki, Elżbiety II, nie został jeszcze oficjalnie ukoronowany. Formalności zostaną dopełnione wiosną i mimo że szczegóły nie są jeszcze znane, przedstawiciele Pałacu Buckingham wydali m.in. specjalne oświadczenie.

Ich Wysokości Król i Królowa Małżonka mają nadzieję, że weekend koronacyjny będzie okazją do spędzenia czasu i świętowania z przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami w Wielkiej Brytanii, Królestwach i Wspólnocie.

- napisano. Do wiadomości publicznej przekazano też okolicznościową składankę. To utwory, których słuchanie ma pomóc celebrować ten wyjątkowy dla historii Wielkiej Brytanii dzień. Przygotował je Brytyjski Departament Kultury, Mediów i Sportu, a w opisie czytamy, ze ich zamiarem było "uhonorowanie artystów z Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w związku ze zbliżającą się koronacją". Uwzględniono jednak wyłącznie przedstawicieli trzech z nich, na playliście znaleźli się za to trzej wykonawcy z innych krajów. Zabrakło też cenionego brytyjskiego wokalisty.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Playlista koronacyjna Karola III. Dlaczego dobór artystów zaskakuje?

Jak donoszą brytyjskie media, „Coronation Celebration Playlist" oryginalnie składała się z 28 utworów, jednak postanowiono zrezygnować z umieszczenia na niej rapera Dizzee'ego Rascala, którego w zeszłym roku skazano za brutalną napaść na partnerkę. Postawiono na pozytywny przekaz i tak na liście znalazło się choćby wymowne "Treat People With Kindness" Harry'ego Stylesa. Playlistę rozpoczyna "Come Together" z płyty The Beatles, uważanej za jedno z najważniejszych dokonań w historii brytyjskiej muzyki - "Abbey Road". Członkowie zespołu przyjęli też nadane przez królową Elżbietę II tytuły. W 1965 roku wszyscy członkowie The Beatles otrzymali ordery V klasy, Kawalerów (MBE), jednak część z nich później z nich zrezygnowała. Choć Paul McCartney z dumą przedstawia się jako "sir", George Harrison odmówił "ulepszenia" rangi swojego wyróżnienia z CBE do OBE, a John Lennon zwrócił tytuł MBE.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz an Avanti24.pl.

Skoro uwzględniono odznaczonych Beatlesów, wiele osób sądziło, że na liście znajdzie się również Elton John, który również od 1998 roku tytułuje się jako "sir" w podziękowaniu za działalność charytatywną. Co więcej, przyjaźnił się z księżną Dianą, a na jej pogrzebie wykonał słynne "Candle in the Wind". "Rocket Mana" ani "I'm Still Standing" nie znajdziemy jednak w zestawieniu. Znaleźli się w nim za to artyści, którzy nie pochodzą z Wielkiej Brytanii - to Niemcy z Boney M, jamajska wokalistka Grace Jones i pochodzący z Kanady Michael Bublé.

Muzyka uświetni też samą koronację. Dzień po niej, 7 maja, w Zamku Windsor odbędzie się koncert koronacyjny. Orkiestra zagra specjalnie przygotowany repertuar złożony z ulubionych utworów muzycznych nowego króla, a towarzyszyć jej będą światowi artyści.

Więcej o: