Harry Styles "świadomy uprzywilejowania jako mężczyzny" na Brit Awards. W jego kategorii nie nominowano kobiet

W sobotę 11 lutego poznaliśmy laureatów Brit Awards 2023. Artystą roku i zdobywcą łącznie czterech statuetek został Harry Styles. W przemówieniu muzyk wyznał, że jest "świadomy swojego uprzywilejowania" ze względu na płeć, ponieważ w jednej z kategorii, w których zwyciężył, nie nominowano kobiet.

Gala rozdania nagród Brit Awards 2023 odbyła się w minioną sobotę w przestrzeniach O2 Arena w Londynie. Uroczystość poprowadził brytyjski komik Mo Gilligan. Największym zwycięzcą okazał się być Harry Styles - zdobywca nagród we wszystkich kategoriach, w których był nominowany. Został jednak zapamiętany nie tylko ze względu na swój sukces. Media cytują przemowę wokalisty, gdzie zwrócił uwagę na dysproporcje płci osób, z którymi konkurował.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

"Jestem dziś uprzywilejowany"

Statuetki Brit Awards są przyznawane w piętnastu kategoriach. W czterech z nich triumfował były muzyk One Direction, który dziś z powodzeniem rozwija karierę solową - Harry Styles. Nie tylko uzyskał najważniejszy tytuł Artysty Roku, ale też wyróżniono jego nową płytę - "Harry's House", uznaną za album roku. Jest też autorem najlepszej piosenki - "As It Was", a także zwycięzcą w kategorii Pop / R&B. W przemowie zwrócił jednak uwagę, że nie jest w stanie w pełni cieszyć się z wygranej z powodu poczucia niesprawiedliwości - o tytuł Artysty Roku konkurował wyłącznie z mężczyznami. Kobiety pojawiały się na liście w pozostałych kategoriach, jednak stanowiły mniejszość.

Jestem za to naprawdę bardzo wdzięczny, ale też świadomy, jak bardzo jestem dziś uprzywilejowany. Tę nagrodę dedykuję Rinie, Charli, Florence, Mabel i Becky.

- powiedział, wymieniając imiona artystek, które pominięto w głównej kategorii. Charli XCX została później sfotografowana w koszulce z napisem "Prawdziwa Zwyciężczyni" podczas afterparty Brit Awards. Fanów One Direction zaskoczył też fakt, że Styles podziękował kolegom z byłego zespołu. - Bez was by mnie tu nie było - wyznał, odbierając statuetkę.

Zobacz wideo "Nie martw się, kochanie" - o tym filmie jest głośno, ale nie z tych powodów, co powinno

Kobiety również mogą czuć się zwyciężczyniami

Choć wiele osób doceniło apel Stylesa, równie wielu go skrytykowało. Zwrócono uwagę, że podczas rozdania nagród Grammys (artysta zdobył złoty gramofon za album roku, wygrywając z Beyoncé), wokalista powiedział, że "taki zaszczyt nie spotyka ludzi jak on zbyt często". Wypowiedź zabrzmiała wyjątkowo niefortunnie, ponieważ Styles został 33. nagrodzonym białym mężczyzną, co oznaczałoby, że zaistniała sytuacja nie jest wcale aż tak rzadka.

OFERTY AVANTI24: "Sezon na" kurtki motocyklowe! Te skórzane to HIT na wiosnę! Nadadzą charakteru każdej stylizacji

 

Co więcej, podczas Brit Awards, które Styles skrytykował za niedocenienie kobiet, wielokrotnie triumfowały właśnie kobiety. O ile prawdą jest, że w tym roku żadnej nie przyznano nominacji do tytułu Artysty Roku, to znalazły się na liście w każdej pozostałej kategorii, również tych, w których nominowano Stylesa. O Album Roku walczyła żeńska grupa indie-rockowa Wet Leg, piosenkę roku - m.in. DJ-ka Eliza Rose i wokalistka Kim Petras, a w zestawieniu Pop / R&B znalazły się Cat Burns, Charlie XCX i Dua Lipa. Nagrodę "Rising Star" otrzymała z kolei żeńska grupa Flo, tytuł Najlepszego nowego artysty - wspomniane Wet Leg, a w dwóch kategoriach międzynarodowych nagrodzono Beyoncé.

Więcej o: