Utwór "Barbie Girl" był dla grupy Aqua przepustką do kariery. Pozew producenta lalki zrujnował ich plany

Ponad ćwierć wieku temu utwór "Barbie Girl" podbijał światowe listy przebojów. Mimo upływu lat piosenka wciąż jest jedną z najpopularniejszych w dyskografii zespołu Aqua. Dziś jej tekst uznawany jest za kontrowersyjny i wielu dziwi się, że stała się hitem.

Piosenka "Barbie Girl" stała się dla duńsko-norweskiego zespołu Aqua przepustką do międzynarodowej kariery. Radość grupy nie trwała zbyt długo. Gdy otrzymali pozew od producenta popularnej lalki, do której nawiązywał tekst utworu, musieli walczyć o swoje dobre imię. Jak potoczyły się losy grupy?

Zobacz wideo 1983 był wyjątkowym rokiem dla muzyki [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Początki zespołu Aqua nie były najłatwiejsze. Zmiana wytwórni i managera przyniosła efekty

Zanim utwory zespołu Aqua podbiły światowe listy przebojów, muzycy mieli za sobą nieudany kontrakt z wytwórnią XM. Porażka skłoniła ich do zerwania umowy i zatrudnienie nowego managera, który stworzył ich nowy wizerunek w branży. Współpraca okazała się owocna. Szybko zaczęli pracować nad nowym brzmieniem, z czego narodził się typowy dla ich twórczości nurt muzyczny "Bubblegum Pop Sound", którego melodie oraz tekst były rytmiczne i szybko zapadały w pamięci. Niedługo później podpisali kontrakt z wytwórnią Universal Music Denmark i przyjęli nazwę Aqua.

Już pierwszy singiel "Roses Are Red", który wydali pod patronatem nowych producentów, stał się wielkim hitem i przez dwa miesiące okupował szczyt list przebojów. Następny utwór "My Oh My" odniósł równie duży sukces, a zespół Aqua zaczął być coraz bardziej ceniony w branży muzycznej. Wraz z decyzją o nagraniu krążka, wytwórnia postanowiła promować grupę również w innych krajach na świecie. W 1997 roku na rynku fonograficznym zadebiutował pierwszy album zespołu, "Aquarium", na którym znalazł się utwór "Barbie Girl", który przyniósł muzykom międzynarodową popularność.

Piosenka "Barbie Girl" wywołała kontrowersje. Producent kultowej lalki wniósł pozew do sądu

Piosenka "Barbie Girl" nie od razu spotkała się z przychylnością słuchaczom z uwagi na kontrowersyjny tekst zawierający podteksty seksualne. W wersach znalazły się takie zdania jak np. "Jestem blond głupią dziewczyną i żyję w świecie fantazji. Ubierz mnie w obcisłe ciuchy, będę twoją lalką" lub "Możesz dotykać, możesz się bawić. O ile powiesz, że będziesz na zawsze mój". 

 

Choć muzykom zarzucano, że promują przedmiotowe traktowanie kobiet, oni twierdzili, że przyświeca im zupełnie inny cel. Zdaniem artystów piosenka miała ukazać stereotypowe postrzeganie kobiet przez płeć przeciwną. — W tym czasie było wiele nagłówków na temat chirurgii plastycznej, co miało na nas wpływ, ale tak naprawdę chcieliśmy po prostu stworzyć zabawną piosenkę. Nie zastanawialiśmy się nad tym zbyt wiele — mówił lider zespołu po latach. Może to właśnie za sprawą licznych kontrowersji, utwór błyskawicznie zyskał międzynarodową popularność i zajął 7. miejsce na prestiżowej liście Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych.

Producent słynnej lalki, firma Mattel, od początku z niechęcią przyglądała się poczynaniom zespołu Aqua. Negatywne komentarze i liczne skandale, które raz po raz pojawiały się wokół piosenki, skłoniły przedstawicieli marki do złożenia pozwu przeciwko wytwórni MCA. W 2000 roku wniesiono oskarżenie m.in. o naruszenie znaku towarowego "Barbie", a także wykorzystanie flagowego produktu firmy w promowaniu utworu o charakterze seksualnym. Ponadto zarzucono twórcom złamanie praw autorskich i negatywny wpływ na dobre imię firmy Mattel. Wytwórnia zaskoczona pozwem postanowiła wystosować kontroskarżenie o zniesławienie. Zarówno zarzuty producenta lalek, jak i MCA Records zostały odrzucone. Również odwołania okazały się nieskuteczne, sąd bowiem orzekł, że utwór został wydany jako parodia, a więc jest chroniony prawem.

Dwukrotna przerwa w działalności zespołu Aqua. Ostatecznie powrócili na scenę

Zespół powrócił do występów na żywo, a punktem zwrotnym w ich karierze był występ podczas Eurowizji w 2001 roku. Muzycy wykonali utwór "Barbie Girl", za co zostali skrytykowani w mediach. Wytknięto im również śpiewanie z playbacku, co nie godzi się podczas tak ważnego plebiscytu. Negatywne komentarze sprawiły, że przelała się czara goryczy i twórcy postanowili zawiesić działalność. Na rynek powrócili dopiero w 2008 roku, zapowiadając wielką trasę koncertową.

 

Z 25 planowanych występów, zrealizowano zaledwie 8. Pojawił się również ich drugi krążek będący kompilacją największych hitów grupy, a dwa lata później swój debiut miał album "Megalomania", który, wbrew założeniom, nie porwał fanów. W 2014 roku zespół Aqua ponownie zawiesił działalność, by po dwóch latach na dobre powrócić na duńską scenę. W tym roku muzycy będą obchodzić 26 lat swojej działalności.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: