TVP ujawniła, kto powalczy o Eurowizję. Wygooglaliśmy artystów, żebyście wy nie musieli

Eurowizja 2023 odbędzie się w tym roku w Liverpoolu, który organizuje imprezę w zastępstwie za cierpiącą w wojnie Ukrainę. TVP ujawniła, kto powalczy w polskich preselekcjach o wyjazd na finał. Nie wszyscy są szeroko znani, więc sprawdzami, kim są.

Kto wygra, zdecyduje jury pod przewodnictwem Edyty Górniak, a także widzowie.

Eurowizja 2023. Polskie preselekcje - znamy kandydatów

Ahlena z piosenką "Booty"

Jak można przeczytać na jej stronie internetowej, Ahlena urodziła się i wychowała w Gdańsku i zawsze interesowała się muzyką, ale dopiero w 2020 roku zajęła się tworzeniem własnych piosenek i produkcją muzyczną. Śpiewa, pisze teksty i produkuje muzykę, a swoje utwory określa jako mieszankę popu, R&B i rapu. W momencie pisania tekstu (o 9:58) wydany w grudniu utwór "Booty" miał na You Tubie 60 wyświetleń.

 

Blanka z piosenką "Solo"

To trochę bardziej znana wokalistka, "Solo" w ciągu czterech miesięcy zebrał 9,1 tys. wyświetleń. – _ To piosenka o miłości, która okazała się zwykłą "ściemą:". Łatwo stracić dla kogoś głowę, ale kiedy nagle okazuje się, że druga połówka nami pogrywa, optyka zmienia się o 180 stopni. Trzeba umieć powiedzieć dość. Zrozumieć, że lepiej jest nam… SOLO, bo sami siebie nie rozczarujemy – mówiła w mediach wokalistka przy okazji premiery utworu. Pochodzi z Bułgarii, mieszkała w Stanach i tam grała w klubach muzycznych, a w zeszłym roku podpisała kontrakt z polskim oddziałem wytwórni muzycznej.

 

Dominik Dudek z utworem "Be Good"

Zwycięzca "The Voice of Poland" zgłosił się z utworem - jak nieoficjalnie informuje Eurowizja.org - doświadczonych eurowizyjnie twórców. Kompozytorski duet Hotel Torino tworzą Dominic Buczkowski-Wojtaszek oraz Patryk Kumór, którzy mają na koncie m.in. przeboje dla Viki Gabor ("Superhero" - zwycięstwo na Eurowizji Junior 2019), Alicji Szemplińskiej ("Empires" - reprezentantka Polski na odwołaną Eurowizję 2020) i Sary James ("Somebody" - drugie miejsce na Eurowizji Junior 2021).

Dudek zanim trafił do "The Voice of Poland" był budowlańcem, kiedyś także wokalistą zespołu Redford. Oficjalna premiera jego eurowizyjnej piosenki jest zaplanowana na 16 lutego, ale można posłuchać jego singla z programu TVP.

 

Yan Majewski z piosenką "Champion"

Pochodzi z Radomia i ma 17 lat. Z "The Voice of Poland" odpadł na etapie nokautów, ale nadal walczy o popularność. Szykuje swój debiutancki album. Jest zarówno kompozytorem jak i autorem tekstów.

 

Felivers z kawałkiem "My Sickness"

Boysband tworzą Miłosz Fergiński, Wojciech Fortuna, Piotr Zborowski, Piotr Dąbrowski i Konrad Jażdżyk. Na ich drugim albumie ma znaleźć się właśnie "My Sickness", o którym mówili w jednym z wywiadów:

Na tym albumie amatorzy mocniejszego brzmienia znajdą coś dla siebie w utworze 'My Sickness'. Chcemy pokazać się szerszej publice, również starszej, ale nie wiąże się to z odejściem od bycia 'idolami nastolatków'. 

Maja Hyży z utworem "Never Hide"

Półfinalistka trzeciej edycji programu "X Factor", gdzie konkurowała z ówczesnym mężem. W 2018 roku z utworem "Błysk/Skin" zajęła siódme miejsce w preselekcjach do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. W styczniu 2020 wzięła udział w programie "Szansa na sukces. Eurowizja 2020", wyłaniającym reprezentanta Polski w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji, także bez sukcesu. Do trzech razy sztuka?

 

Jann z piosenką "Gladiator"

24-letni wokalista jest autorem tekstu i muzyki do "Gladiatora". Naprawdę nazywa się Jan Rozmanowski i jako nastolatek z rodziną przeniósł się do Irlandii Północnej. Śpiewał w Operze Narodowej, uczył się w Flynn Performing Arts w Newry oraz studiował wokal na prestiżowej uczelni BIMM w Londynie (lata 2018-2022). Na scenie występował już m.in. z Ralphem Kaminskim.

 
Zobacz wideo Szalone lata 90. powracają? T-raperzy znad Wisły pojawili się w klipie. Przypominamy ich telewizyjną historię [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Natasza Urbańska - "Lift u up"

Piosenkarka, tancerka, aktorka filmowa, telewizyjna i teatralno-musicalowa oraz prezenterka telewizyjna, prywatnie żona Janusza Józefowicza. Od 1993 jest związana z teatrem muzycznym Studio Buffo, w którym wystąpiła w licznych spektaklach i widowiskach muzycznych. Zagrała w "1920. Bitwie warszawskiej" i "365 dni", brała udział w wielu programach, np. "Taniec z gwiazdami", "Bitwa na głosy". To jej trzecia próba - już dwukrotnie bez powodzenia uczestniczyła w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji.

Alicja Szemplińska z kawałkiem "New home"

Wygrała eliminacje w 2020 roku, ale miała pecha - impreza została wtedy odwołana z powodu pandemii. Wiele osób uważało, że powinna automatycznie pojechać na Eurowizję rok później, ale organizatorzy byli innego zdania i wysłali Rafała Brzozowskiego. Może tym razem się uda?

Kuba Szmajkowski - "You do me"

Finalista pierwszej edycji programu "The Voice Kids", później członek boysbandu 4Dreamers, na Eurowizję przygotował solową propozycję. 20-latek w zeszłym roku zajął czwarte miejsce w finale polskich eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji.

 

Na tym jednak nie koniec, bo TVP ma prawo do przyznania jednej dzikiej karty, która może trafić do osoby spoza zgłoszeń lub wyeliminowanej.

Artyści do 20 lutego muszą przedstawić organizatorom oficjalną wersję audio piosenki, z którą chcą wystąpić na preselekcjach. Zwycięzcę, który pojedzie do Liverpoolu, poznamy 26 lutego po 17:30.

Więcej o: