Eurowizja 2023. Zagraniczni fani już wybrali polskiego faworyta. Szanse ocenili też bukmacherzy

Poznaliśmy wykonawców, którzy powalczą o możliwość reprezentowania Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Nie tylko polscy internauci mają swoich faworytów. Najlepszy utwór wskazali już zagraniczni fani wydarzenia, a ich oceny opublikował portal Eurovision World. Która kompozycja najbardziej przypadła im do gustu?

15 lutego 2023 opublikowano listę artystów, których z ponad 300 zgłoszeń ostatecznie wybrała komisja konkursowa. Dziesiątka najlepszych wykonawców już 26 lutego powalczy o możliwość reprezentowania naszego kraju w Liverpoolu. Zadecydują głosy jury, ale również telewidzów. Ci mają już swoich faworytów, podobnie jak zagraniczni fani konkursu.

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl.

Faworytów wskazali nie tylko Polacy

W tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji wystartuje 37 krajów, ale jeszcze nie wszystkie wybrały swojego reprezentanta. W tym gronie znalazła się również Polska. Znamy jednak solistów i grupy, które mają szansę wziąć udział w największym muzycznym wydarzeniu Europy. Lokalne preselekcje nie umknęły uwadze zagranicznych fanów śledzących wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia. Serwis Eurovision World opublikował listę uczestników preselekcji "Tu Bije Serce Europy – Wybieramy Hit na Eurowizję", które wyemituje TVP, wraz z oceną poszczególnych propozycji. Warto podkreślić, że nie wszystkie utwory zostały ujawnione. W momencie publikacji wykonawców przez serwis poznaliśmy kompozycje 6 z 10 kandydatów, dlatego wyłącznie one zostały poddane ocenie.

Zobacz wideo Czy syn Steczkowskiej chce wystąpić na Eurowizji? "Pomysł został rzucony, żebyśmy zrobili utwór na preselekcje"

Najmniejsze szanse

Jedną z bardziej kontrowersyjnych propozycji, ze względu na tekst, okazał się "Booty" autorstwa pochodzącej ze Szczecina Ahleny. Zwolennicy piosenki porównywali go jednak do twórczości Lizzo, Iggy Azalei czy Nicki Minaj. Według danych opublikowanych przez serwis Eurovision World, fani konkursu przyznali raperce zaledwie 2/5 gwiazdek. To najniższy wynik spośród wszystkich wykonawców, których utwory są jawne. Niecałe trzy gwiazdki przyznano kompozycji "Never Hide" byłej uczestniczki "X Factora", Mai Hyży, o której udziale w Eurowizji spekulowano jeszcze zanim nadesłano zgłoszenia. Nieco lepiej - na niecałe cztery gwiazdki oceniono "Lift u up" Nataszy Urbańskiej, która ma już za sobą doświadczenie związane z udziałem w preselekcjach. Jej propozycje nie zyskały jednak jak dotąd uznania polskiej komisji. 

 
 
 

Kto wygra preselekcje? Zagraniczny portal ma już swoje typy

Największe szanse zdaniem zagranicznego serwisu ma trzech wykonawców. Wysoko oceniono Blankę, pochodzącą z Bułgarii wokalistkę i byłą uczestniczkę konkursów miss. Jej utwór "Solo" otrzymał cztery gwiazdki. Na drugim miejscu znalazł się Dominik Dudek, zwycięzca "The Voice of Poland", którego propozycję "Be Good" napisał sztab twórców mających wcześniej styczność z Eurowizją. Przyznano jej niemal maksymalną liczbę punktów. Zdecydowanym faworytem Eurovision World i zarówno polskich, jak i zagranicznych fanów konkursu jest 23-letni Jann który choć wydaje się być debiutantem, ma za sobą choćby udany występ w Operze Narodowej, a muzyczne wykształcenie zdobywał w Wielkiej Brytanii. Jego utwór "Gladiator" oceniono na 5/5 gwiazdek.

 
 
 

Oceny przyznane polskim propozycjom opublikowane przez zagraniczny serwisOceny przyznane polskim propozycjom opublikowane przez zagraniczny serwis EurovisionWorld.com

Serwis pominął utwory, które w momencie publikacji artykułu nie były jeszcze znane. Szansę na awans wciąż ma m.in. "New Home" Alicji Szemplińskiej, która mogła pojechać do Rotterdamu w 2020 roku z utworem "Empires", ale po odwołaniu konkursu z powodu pandemii zastąpił ją Rafał Brzozowski. O półfinały powalczy też były uczestnik "The Voice Kids" Kuba Szmajkowski z piosenką "You Do Me", indie rockowy zespół Felivers z "Never Back Down" i Yan Majewski z utworem "Champion". Szanse Polski w konkursie ocenili też bukmacherzy. Faworytami są Ukraina, Szwecja i Norwegia. Nasz kraj znalazł się na 13. miejscu w zestawieniu, ale pozycja ta może ulec zmianie, gdy poznamy już naszego reprezentanta. Przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę m.in. wyniki uzyskane w poprzednich latach.

OFERTY AVANTI24: Wiosenne szaleństwo w Lidlu! Ulubione sukienki Polek teraz kupisz za grosze. Wyglądają pięknie!

Półfinały 67. Konkursu Piosenki Eurowizji odbędą się 9 i 11 maja 2023 roku. Kolejność występów jest już znana - Polska zaprezentuje się w drugim półfinale jako ostatnia. Finał zaplanowano na 13 maja 2023 roku.

Więcej o: