Koronacja Karola III odbędzie się przy tych utworach. Król sam wybierał repertuar

Zaraz po śmierci królowej Elżbiety II władza w Wielkiej Brytanii została przekazana w ręce jej najstarszego syna, Karola III. Jednak oficjalna koronacja odbędzie dopiero za kilka miesięcy. Przygotowania do ceremonii są zakrojone na szeroką skalę, a przyszły król dba o każdy najmniejszy szczegół, nawet o muzykę.

Choć Karol III pełni obowiązki króla już od ponad pięciu miesięcy, to oficjalne przejęcie władzy nastąpi dopiero za kolejne kilkanaście tygodni. Uroczystości z tym związane zostały zaplanowane na aż trzy dni, a zgromadzonych będzie czekać wiele atrakcji, w tym muzyka na żywo przygotowana na specjalne zamówienie przyszłego króla.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Koronacja Karola III odbędzie się w maju 2023 roku. Przyszły król bierze czynny udział w przygotowaniu ceremonii 

Ceremonia koronacji Karola III na władcę Zjednoczonego Królestwa zaplanowana jest na 6 maja 2023 i rozpocznie się nabożeństwem w Opactwie Westminsterskim. Ostatni raz taka uroczystość odbyła się 70 lat temu, więc nic dziwnego, że Pałac Buckingham dokłada wszelkich starań, aby o wydarzeniu mówił cały świat. W organizację ceremonii czynnie zaangażowany jest także przyszły król, który na tę okazję złożył specjalne zamówienie u wybitnych brytyjskich kompozytorów.

Karol III wybrał utwory, które zostaną wykonane w dniu koronacji. Postawił na oryginalne nowe kompozycje

Przyszły król dba o to, by ceremonia była niepowtarzalna i wyjątkowa. I z pewnością taka będzie, bo w trakcie koronacji zostanie wykonane aż 12 utworów, które zostaną skomponowane na specjalne życzenie króla przez najbardziej uznanych brytyjskich kompozytorów.

W repertuarze skonsultowanym z Karolem III znalazło się 6 utworów orkiestrowych, 5 pieśni chóralnych oraz jedna kompozycja organowa. Przyszły król postanowił również uczcić pamięć ojca, zmarłego księcia Filipa z myślą, o którym Bizantyjski Zespół Chorałowy wykona utwór grecko-prawosławny, nawiązujący do jego pochodzenia.

 
 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: