Polscy kandydaci na Eurowizję szokują liczbą wyświetleń. Faworyta odkryto, zanim startował w preselekcjach

Już niebawem poznamy wykonawcę, który będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Kandydaci cieszą się coraz większą popularnością - ich propozycje mają setki tysięcy, a niektóre - nawet miliony wyświetleń. Fani konkursu organizują też wewnętrzne plebiscyty. Niedawno wyniki jednego z nich opublikował portal Dziennik Eurowizyjny. Nie dziwi, kto znalazł się na szczycie.

Polskie preselekcje, które wyłonią naszego 25. reprezentanta w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji, zbliżają się wielkimi krokami. Faworyta publiczności i jury poznamy 26 lutego 2023 podczas wydarzenia "Tu Bije Serce Europy - Wybieramy hit na Eurowizję!", transmitowanego na antenie TVP1 i TVP Polonia. Fani mają już swoje typy, co potwierdził plebiscyt zorganizowany przez jeden z portali poświęconych konkursowi. Choć swoich sił próbują weteranki polskiej sceny, m.in. Natasza Urbańska czy Maja Hyży, faworytem jest młodszy artysta.

Jann liderem kolejnego rankingu i bukmacherów

W plebiscycie "Dziennika Eurowizyjnego" - Nasz Faworyt im. Ani Sobieraj - zagłosowało prawie 17,5 tys. osób. Niekwestionowanym zwycięzcą jest Jann, którego szanse są najwyżej oceniane przez bukmacherów również za granicą, triumfujący wcześniej w głosowaniu na najlepsze zgłoszenie do TBSE. Nad zdobywcą drugiego miejsca - Dominikiem Dudkiem, autorem propozycji "Be Good", ma ponad 7,5 proc. przewagi. Nie dziwi, że to właśnie autor nowatorskiego utworu "Gladiator" (i współreżyser klipu) cieszy się największym poparciem. Zwycięstwo Janna w plebiscycie to dla niego dobra prognoza. Rok temu wygrał go Krystian Ochman, który później faktycznie został reprezentantem Polski z utworem "River". Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku Kasi Moś i Gromeego. 

OFERTY AVANTI24: Więcej modowych inspiracji znajdziesz na Avanti24.pl

Wyniki opublikowane przez portal wyglądają następująco:

  1. Jann „Gladiator" 21,43%
  2. Dominik Dudek „Be good" 13,75%
  3. Blanka „Solo" 13,24%
  4. Alicja Szemplińska „New Home" 10,77%
  5. Natasza Urbańska „Lift U Up" 10,17%
  6. Felivers „Never back down" 9,77%
  7. Kuba Szmajkowski „You do me" 6,19%
  8. Maja Hyży „Never Hide" 5,61%
  9. Ahlena „Booty" 5,30%
  10. Jan Majewski „Champion" 3,77%

Został odkryty przez portal poświęcony Eurowizji jeszcze przed startem

"Dziennik Eurowizyjny" informuje, że to właśnie dzięki portalowi młody wokalista zdecydował się wysłać zgłoszenie. Kilka miesięcy temu jedna z czytelniczek portalu udostępniła "Gladiatora" na grupie facebookowej zrzeszającej fanów konkursu z sugestią, że Jann powinien spróbować swoich sił na Eurowizji. Reprezentująca go wytwórnia Fonobo podjęła wkrótce długo skrywaną decyzję, by zgłosić podopiecznego do preselekcji.

Po prostu usiadłem i zacząłem pisać [...] Raczej nie tworzę z podejściem, że "coś jest po coś", jeszcze nie miałem takiej okazji. To akurat była czysta inspiracja i coś, co po prostu chciałem zrobić.

- wspominał Jann w rozmowie z Jastrząb Post. - [Do startu] zostałem namówiony. "Gladiator" wyszedł w październiku razem z klipem, potem pojawiły się pierwsze komentarze i pomyśleliśmy sobie, że to jest coś, nad czym warto się pochylić. Stwierdziłem, że czemu nie, można spróbować. - dodał. Obecnie artysta ćwiczy przed występem w TVP, a nagrania z prób publikuje na Instagramie. Choreografia wydaje się wymagająca, ale Jann przyznaje, że nie chce całkowicie odtwarzać skomplikowanego teledysku. Chce jednak oddać jego klimat. Klip obejrzano na YouTube już ponad 550 tys. razy.

OFERTY AVANTI24: Skechers nawiązuje współpracę modową z Diane Von Furstenberg. Te sneakersy w kobiecych kolorach są idealne na wiosnę!

Zobacz wideo Hyży dostała się do preselekcji Eurowizji: Mamy świetny utwór! Chciałam w nim przekazać moją historię

Nie tylko Jann. Liczbą wyświetleń szokują też inni

Jann nie jest jedynym reprezentantem Polski, który został dostrzeżony przez fanów konkursu za granicą. Rekordy popularności bije również propozycja Blanki, wokalistki pochodzącej z Bułgarii, poza branżą muzyczną związanej również z konkursami piękności. Jej singiel, "Solo", opowiada o pozorach wielkiej miłości. - Trzeba umieć powiedzieć dość. Zrozumieć, że lepiej jest nam… solo, bo sami siebie nie rozczarujemy - mówiła o utworze Blanka. Obecnie podpisała kontrakt z polskim oddziałem wytwórni muzycznej, a "Solo" odtworzono w serwisie YouTube już ponad 10 mln razy, co czyni go najpopularniejszym utworem, jaki awansował do tegorocznych polskich preselekcji. Popularność i zwycięstwo w plebiscytach to jednak nie wszystko - głosy publiczności będą miały wpływ na 50 proc. końcowego wyniku. Reprezentanta Polski poznamy w przyszłą niedzielę - wydarzenie rozpocznie się o 17:30 i potrwa dwie godziny.

Więcej o: