Rada programowa oburzona piosenką na Eurowizję 2023: "upadek", "piosenka o dupie", "dupa jest tam wszędzie"

Rada programowa TVP jest oburzona obecnością na preselekcjach do Eurowizji 2023 jednej z piosenek. 25-latka użyła w niej wielokrotnie angielskiego określenia na "tyłek". Zbyt częste powtarzanie słowa określającego tylną część naszego ciała, może oznaczać dla Ahleny nawet dyskwalifikację.

Ahlena to pseudonim 25-letniej Magdaleny Pawłowskiej, która zatrzęsła polskimi selekcjami do Eurowizji 2023. Dziewczyna deklaruje, że jest związana z muzyką od zawsze, a przygodę z dźwiękami zaczęła od tańca i gry na pianinie. Dzisiaj artystka również śpiewa, a jej największą inspiracją jest Beyonce. Chociaż wzoruje się na gwiazdorce, pracuje nad własnym stylem, tworząc świeżą mieszankę popu, rapu i R&B.

Piosenka "O dupie" na polskich preselekcjach do Eurowizji 2023. Rada programowa TVP oburzona

Na preselekcjach do Eurowizji 2023 zaprezentowała debiutancki singiel "Booty". Misja Eurowizja podaje, że artystka chciała podzielić się ze słuchaczami przesłaniem o akceptacji siebie, body positivity oraz pokazać relacje kobiet. Jednak znaleźli się tacy, którzy sprowadzili piosenkę do pustego, wulgarnego tworu.

Maja Hyży TVP ujawniła, kto powalczy o Eurowizję. Wygooglaliśmy artystów, żebyście wy nie musieli

Członek rady programowej TVP, Janusz Daszczyński jest oburzony obecnością "Booty" w preselekcjach. Kompozycja jest według niego "skandaliczna" i "obsceniczna".

Telewizja Polska zakwalifikowała w czasie preselekcji do Eurowizji piosenkę Ahleny „O dupie". Ten skandal ujawniłem dzisiaj podczas posiedzenia Rady Programowej TVP. Upadek kompletny. - pisze na Facebooku Daszczyński.

Jak czytamy na portalu Wirtualne Media, Daszczyński podzielił się swoimi przemyśleniami z innymi członkami rady programowej publicznej telewizji. Podobno wyjątkowo poparł go cały skład.

Na Facebooku umieścił tłumaczenie piosenki Ahleny, żeby wszyscy byli świadomi, że jej tytuł oraz przewijający się motyw oznacza "dupę". Nie jest to jednak do końca prawda. Słowo "booty" to z angielskiego "łup, zdobycz", w slangu określenia używa się jako pieszczotliwego opisu tylnej części ciała, dosłownie oznacza "zadek, tyłeczek, pośladki".

 

Jak ubolewa Daszczyński cytowany przez Wirtualne Media: "No proszę mi wybaczyć słownictwo, ale ta 'dupa' jest tam wszędzie". Aneta Woźniak, dyrektorka programowa Telewizji Polskiej wyjaśniła, że TVP nie miała wpływu na piosenki, które trafiły do preselekcji, jednak zgodziła się, że ta jest bardzo problematyczna.

Podczas obrad rozmawiano o próbie zmiany tekstu i pójścia z artystką na kompromis. Analizując słowa napisane przez Pawłowską, możemy się domyślić, że pozbycie się z niego "tyłków" będzie niezwykle trudnym zadaniem. Na to rada również ma rozwiązanie. Członkowie zasugerowali, żeby "skandaliczna" piosenka została usunięta z preselekcji.

Zapytaliśmy Ahleny, czy ma zamiar zgodzić się na modyfikację oraz co chciała przekazać swoim utworem. Chcieliśmy dowiedzieć się również, jak zapatruje się na artystyczną cenzurę i czy sama ma granice, których nie przekracza. Czekamy z niecierpliwością na odpowiedź młodej wokalistki.

Wygrała główną nagrodę w 'Milionerach. Teraz spróbowała swoich sił w innym teleturnieju Wygrała główną nagrodę w "Milionerach". Zagrała też w innych programach

Więcej o: