Eurowizja 2023. Internauci wskazują, że piosenka Blanki to plagiat. "Będzie afera"

W niedzielę ogłoszono, że polską reprezentantką w tegorocznej Eurowizji będzie Blanka. Wygrana piosenkarki wzbudza wielkie kontrowersje. Jej zaciekli przeciwnicy uważają, że "Solo" bardzo przypomina inną piosenkę, którą rok temu lansowały polskie stacje radiowe.

W organizowanych przez Telewizję Polską preselekcjach do Eurowizji wybrano reprezentantkę naszego kraju, która wystąpi w maju w Liverpoolu. To 23-letnia Blanka, która piosenką "Solo" zdążyła już opanować playlisty mainstreamowych stacji radiowych. Jednakże część ludzi usłyszała ją po raz pierwszy w chwili, gdy zdecydowano, że to właśnie ta piosenka będzie reprezentować nasz kraj. 

Więcej ciekawych informacji ze świata muzyki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Wybór Blanki cały czas wzbudza wielkie kontrowersje. Rzesze fanów konkursu podważa wyniki preselekcji, a na młodą artystkę spadła lawina negatywnych komentarzy. Najbardziej zaciekli przeciwnicy jej zwycięstwa wskazują kolejne powody, dzięki którym można byłoby ją zdyskwalifikować z konkursu. Część internautów wskazuje, że "Solo" przypomina inny utwór, który rok temu bardzo często grały polskie radiostacje.

Zobacz wideo Popkultura odc. 143

Czy "Solo" od Blanki to plagiat?

Chodzi o utwór rumuńskiej gwiazdy muzyki dance o pseudonimie Inna. Piosenkarka od wielu lat jest bardzo chętnie promowana w polskich rozgłośniach radiowych, a jej ostatnim przebojem był singiel "Up", który wydała pod koniec 2021 roku. Utwór znalazł się na dziewiątym miejscu w zestawieniu najpopularniejszych singli radiowych w 2022 roku, które opublikował Związek Producentów Audio-Video.

INNA - Up

 

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 - polskie preselekcje, Blanka Blanka zwróciła się do fanów i Janna po preselekcjach. "Jest mi przykro"

Wielu fanów Eurowizji wskazuje, że piosenka Blanki jest bardzo podobna do utworu rumuńskiej wokalistki. W internecie można znaleźć wiele komentarzy, w których ludzie wyrażają oburzenie tym faktem i żądają dyskwalifikacji "Solo" Blanki z Eurowizji, a niektórzy obawiają się, że przez to podobieństwo, sami możemy zostać zdyskwalifikowani. 

Rytm i melodia bardzo podobna
Bez kitu, to brzmi jak piosenka Blanki!
Będzie afera
O kurde, podobne

Blanka - Solo

 

Utwory rzeczywiście brzmią bardzo podobne. Obie są utrzymane w dominującym trendzie, który jest typowy dla popowych piosenkarek z Europy Środkowo-Wschodniej, które śpiewają po angielsku. Ale czy na pewno w przypadku tych dwóch piosenek możemy mówić o plagiacie? Oceńcie sami. 

Konkurs Piosenki Eurowizji 2023 - polskie preselekcje / Blanka Wyniki preselekcji mogą się zmienić? Fani zasypują EBU mailami

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: