Tym razem nie sanah! Polacy wybierają polską muzykę, ale na szczycie Spotify sami faceci

Przez ostatnie lata gust muzyczny Polaków zmienił się diametralnie, na co duży wpływ miała obecność platform streamingowych. Spotify obchodzi 10-lecie obecności na naszym rynku i podsumowuje, czego w tym czasie słuchali mieszkańcy naszego kraju. Okazuje się, że od lat wybieramy rodzimych artystów.

Platforma Spotify jest obecna na polskim rynku już 10 lat. Przez cały ten czas marka kształtowała gusta muzyczne Polaków i przyczyniała się do wzrostu popularności rodzimych artystów zarówno w naszym kraju, jak i za granicą.

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

10 lat Spotify w Polsce. Jak zmieniały się gusta Polaków?

W 2022 roku polskie piosenki na Spotify zostały odtworzone na świecie aż 17 miliardów razy, co stanowi imponujący wynik w porównaniu z 179 milionami odtworzeń na koniec roku 2013. W pierwszym roku działalności Spotify w Polsce na liście przebojów Top 100 znajdowało się zaledwie pięć utworów lokalnych twórców. W 2022 roku liczba ta wzrosła do 76.

W latach 2013-2017 polscy użytkownicy Spotify najczęściej słuchali zagranicznych artystów, jednak przed sześcioma laty tendencja zaczęła się zmieniać. Punkt zwrotny to rok 2018, kiedy to czterech z pięciu najczęściej streamowanych artystów na polskim Spotify stanowili rodzimi twórcy. W tym gronie znaleźli się: Taco Hemingway, Quebonafide, duet Taconafide oraz Dawid Podsiadło. W pierwszej piątce najczęściej streamowanych artystek z Polski ostatniej dekady znalazły się z kolei: sanah, Daria Zawiałow, Margaret, Young Leosia i Brodka.

sanah Mateusz Smółka ze Spotify: Data wydania utworu nie jest już tak ważna [WYWIAD]

W ostatnich latach coraz więcej polskich artystów pojawia się na listach odtwarzania użytkowników Spotify za granicą. Po 10 latach platformy na polskim rynku słuchalność naszych rodzimych twórców poza naszym krajem wzrosła o 700 procent.

Statystyki pokazują również, jak bardzo zmieniły się gusta Polaków na przestrzeni ostatnich 10 lat. Gdy Spotify startował na polskim rynku, mieszkańcy naszego kraju kochali rocka. Dzisiaj częściej wybierają polski rap.

Kadr z teledysku 'Blinding Lights' Najczęściej odtwarzana piosenka na Spotify. Przebiła "Shape of You" Eda Sheerana

Najważniejsze daty w historii Spotify w Polsce

 • czerwiec 2013 - Dawid Podsiadło stał się pierwszym polskim artystą, który osiągnął pułap 500 tysięcy odtworzeń w jednym miesiącu,
 • maj 2015 - na Spotify pojawił się pierwszy polskojęzyczny podcast (w 2022 roku liczba urosła do prawie 20 tysięcy),
 • grudzień 2015 - powstało pierwsze podsumowanie "Year in Music" znane dzisiaj jako Spotify Wrapped,
 • kwiecień 2017 - pojawia się narzędzie Spotify dla Artystów, które pomaga twórcom docierać do szerszej grupy słuchaczy,
 • październik 2017 - pojawiają się pierwsze edytorskie playlisty w Polsce, które wspierają odkrywanie nowych artystów z naciskiem na tych lokalnych,
 • kwiecień 2021 - Spotify startuje z programem EQUAL Polska, który wspiera polskie artystki. Dotąd w inicjatywie wzięło udział ponad 20 twórczyń.

Spotify 10 lat w PolsceSpotify 10 lat w Polsce mat. prasowe / Spotify

10 najczęściej streamowanych artystów w Polsce w ostatnim dziesięcioleciu

 1. Taco Hemingway
 2. Mata
 3. White 2115
 4. Bedoes 2115
 5. Quebonafide
 6. Lanek
 7. sanah
 8. Young Igi
 9. Malik Montana
 10. Żabson

Najczęściej streamowane utwory w Polsce od 2013

 1. Mata, Pedro, francis - Kiss cam
 2. White 2115 - California
 3. Kizo - Disney
 4. Mata, Trooh Hippi – Szafir
 5. Sobel - Impreza
 6. Quebonafide, Duit, Zawiałow - BUBBLETEA
 7. Smolasty, francis, Pedro, Tribbs - Duże Oczy
 8. Tymek, Big Scythe - Język ciała
 9. Guzior, Favst - BLUEBERRY
 10. The Weeknd - Blinding Lights

Robert Lewandowski Hiszpańskie hity i utwory polskich raperów. Tego słucha Lewandowski

Więcej o: