Stroje, rękopisy i 80 tys. innych eksponatów. Powstaje centrum Davida Bowiego w Londynie

Kultowe kreacje i rękopisy najpopularniejszych utworów Davida Bowiego już niebawem będzie można podziwiać w londyńskim muzeum, w którym powstaje centrum poświęcone jego twórczości. Wystawa będzie składać się z aż 80. tys. eksponatów upamiętniających 60 lat działalności artystycznej muzyka.

Londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta ogłosiło projekt, który będzie realizowany w Parku Olimpijskim im. Królowej Elżbiety. W ramach przedsięwzięcia powstaną różnorodne wystawy, w tym centrum upamiętniające życie i twórczość Davida Bowiego.

Zobacz wideo Muzycy, którzy przeszli "na drugą stronę barykady" i zaczęli grać w filmach

Rozpoczęto pracę nad wyjątkową wystawą. W londyńskim muzeum powstanie centrum upamiętniające Davida Bowiego

David Bowie zapisał się w historii muzyki jako jeden z najbardziej ekscentrycznych wokalistów i wyjątkowa osobowość sceniczna. Przez 60 lat zachwycał na scenie brawurowymi inscenizacjami, a jego utwory podbijały listy przebojów. Choć od jego śmierci minęło już 7 lat, to wciąż ma rzesze oddanych fanów. To właśnie z myślą o wielbicielach artysty w londyńskim V&A Museum powstaje wystawa poświęcona jego życiu i wyjątkowej twórczości. W zgromadzonych zbiorach znajdą się nie tylko przedmioty, z którymi Bowie był kojarzony, ale również wiele niepublikowanych dotąd archiwów. 

 

Kultowe kreacje i prywatna korespondencja artysty. Wystawa obejmie aż 80 tys. eksponatów

W ramach "The David Bowie Centre for Study of Performing Arts" zgromadzonych zostanie aż 80 tys. eksponatów będących niegdyś własnością muzyka. W zbiorach pojawią się kultowe awangardowe kreacje, w których wokalista zachwycał na scenie, a także należące do niego instrumenty muzyczne. Ponadto Muzeum Wiktorii i Alberta nabyło prawa do wielu prywatnych przedmiotów Bowiego, wśród których znalazła się m.in. osobista korespondencja artysty, niepublikowane wcześniej zdjęcia, archiwalne nagrania, a także rękopisy tekstów największych przebojów. — To będzie podręcznik wiedzy o Bowiem dla przyszłych pokoleń — zapowiadają organizatorzy wystawy.

Według wstępnych ustaleń, centrum zostanie oficjalne otwarte dla zwierzających dopiero w 2025 roku i będzie zlokalizowana w nowym budynku V&A East Storehouse.

 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: