Artyści nie chcą śpiewać na koronacji Karola III. Odmówił nawet Elton John. Dlaczego?

Kolejni artyści odrzucają zaproszenie na uroczystość związaną z koronacją króla Karola III. Zaplanowano specjalny koncert, na którym mieli zaśpiewać artyści będący dumą Wielkiej Brytanii. Wszyscy dotychczasowo wybrani wykonawcy odmówili. Choć większość z nich nie chce podawać przyczyny, eksperci od PR-u w branży muzycznej mają na ten temat pewne teorie.

Uroczysta koronacja Karola III została zaplanowana na 6 maja 2023 w Westminster Abbey, a dzień później w Zamku Windsor ma się odbyć specjalny koncert - wydarzenie uświetnią popularni artyści. Zaplanowano również występ orkiestry, która odegra ulubione utwory nowego monarchy. Pojawił się jednak problem. Znani wykonawcy odrzucają zaproszenia. Jaka jest przyczyna?

Zabrakło go na playliście koronacyjnej. Odmówił zagrania koncertu

W ramach przygotowań do historycznego wydarzenia powstała m.in specjalna playlista koronacyjna, zawierająca utwory, które, jak można przeczytać w oświadczeniu Brytyjskiego Departamentu Kultury, Mediów i Sportu, "mają na celu uhonorowanie artystów z Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w związku ze zbliżającą się koronacją". Na liście znalazło się choćby  "Treat People With Kindness" Harry'ego Stylesa czy "Come Together" The Beatles. Zabrakło jednak Eltona Johna, co wzbudziło pewne kontrowersje - muzyk od 1998 roku posługuje się nadanym przez królową Elżbietę II tytułem "sir", przyznanym za działalność charytatywną. Przyjaźnił się też z księżną Dianą, a na jej pogrzebie wykonał słynne "Candle in the Wind", żaden z jego utworów nie znalazł się jednak na playliście. Znany z przeboju "Rocket Man" wokalista otrzymał za to propozycję wystąpienia podczas związanego z koronacją koncertu. Odmówił. Jak się okazuje, nie on jeden.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Rezygnują nawet "Spajsetki". Jest opinia specjalistów od PR-u

Jak podaje magazyn "Rolling Stone", o uświetnienie uroczystości poproszono również Adele, Harry'ego Stylesa, Eda Sheerana, Robbiego Williamsa czy... reaktywujące się Spice Girls. Żaden z wykonawców nie przyjął jednak zaproszenia. Okazuje się, że większość artystów odmówiła bez podania konkretnej przyczyny. Wyjątkiem jest Elton John, który przekazał, że występ 7 maja koliduje z jego planami koncertowymi. Magazyn "Page Six" podzielił się jednak opinią ekspertów. Uważają, że rzeczywisty powód jest inny - zaproszeni muzycy nie chcą być postrzegani jako wspierający brytyjską monarchię, budzącą liczne kontrowersje.

W ostatnim czasie rodzina królewska stanęła w obliczu wielu katastrof PR-owych, a każdy występujący na koncercie musiałby się zastanowić, czy nie spotka się to z negatywną reakcją fanów.

- powiedział "Rolling Stone" publicysta Simon Jones. Podobnego zdania jest szefowa jednej z brytyjskich firm zajmujących się PR-em artystów muzycznych, pracująca m.in. z Adele i Stylesem.

Dla nich opowiadanie historii jest bardzo ważne. Tak duże, symboliczne powiązania mają sporą wagę i dosłownie zapisują się w historii pogrubioną czcionką. Rozumiem, dlaczego rozgorzała dyskusja w branży PR, czy artyści powinni to zrobić, czy nie.

- powiedziała. Dodała również, że jej zdaniem występ z okazji koronacji nie jest dobrą zagrywką PR-ową, bo o ile królowa Elżbieta II była rozpoznawalną postacią doceniającą artystów, to Karolowi nie można przypisać praktycznie żadnych zasług. Kobieta poprosiła o ukrycie swojego pełnego imienia i nazwiska.

OFERTY AVANTI24: Te praktyczne torebki ze skóry na wzór krokodyla przetrwają lata. Czarna listonoszka przypomina harmonijkę i jest bardzo pojemna!

Koronacja Karola III - kto wystąpi?

Karol III zyskał nieoficjalny tytuł króla bezpośrednio po śmierci matki, Elżbiety II, w zeszłym roku, ale formalności zostaną dopełnione dopiero wiosną. - Ich Wysokości Król i Królowa Małżonka mają nadzieję, że weekend koronacyjny będzie okazją do spędzenia czasu i świętowania z przyjaciółmi, rodzinami i społecznościami w Wielkiej Brytanii, Królestwach i Wspólnocie - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham. Być może monarcha znajdzie artystów, którzy będą chcieli z nim świętować. Na chwilę obecną zgodzili się członkowie Take That, byłego zespołu Robbiego Williamsa (który sam odrzucił propozycję) - Mark Owen, Howard Donald i Gary Barlow. Za prowadzenie imprezy będą za to odpowiadać Lionel Richie, Andrew Lloyd Webber, oraz Kylie i Dannii Minogue.

Więcej o: