Cleo w obronie Blanki: "Takiej energii nam potrzeba". Kiedyś też reprezentowała Polskę na Eurowizji

Kolejni przedstawiciele branży muzycznej komentują utwór, który będzie reprezentować Polskę w nadchodzącym 67. Konkursie Piosenki Eurowizji. Tym razem wypowiedziała się Cleo, reprezentantka kraju z 2014 roku, wykonująca przebój "My Słowianie" produkcji Donatana. W przeciwieństwie do wielu artystów, którzy zabrali głos w sprawie, jest zdania, że piosenka Blanki spełnia swoje zadanie.

Za nami krajowe preselekcje do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć media eurowizyjne wskazują, że wyniki głosowania początkowo nie były transparentne, a przy organizacji wydarzenia złamano kilka punktów wewnętrznego regulaminu, ostatecznie utrzymano decyzję podjętą w wyniku zsumowanych głosów jurorów i telewidzów. Do Liverpoolu pojedzie 23-letnia Blanka Stajkow z piosenką "Solo".

OFERTY AVANTI24: Najpiękniejsze amulety na wiosnę. Złota biżuteria w tych wzorach zachwyca i ma znaczenie!

Popularny jeszcze przed Eurowizją

"Solo" zadebiutowało jesienią 2022 roku i szybko stało się popularne w stacjach radiowych. Utwór znalazł się na czwartym miejscu listy OLiA (Oficjalnej Listy Airplay), zestawienia przygotowywanego przez Związek Producentów Audio-Video na bazie danych na temat krajowego przemysłu muzycznego. Blanka promowała go również podczas Sylwestra Marzeń TVP, a także w programie You Can Dance - Nowa generacja. W momencie zgłoszenia piosenki do eurowizyjnych preselekcji była najpopularniejszą spośród wszystkich propozycji, a finalnie zwyciężyła. Dziś "Solo" przesłuchano w serwisie YouTube ponad 13 mln razy. Większość komentarzy jest jednak negatywna - zarówno fani konkursu, jak i bukmacherzy, mieli innego faworyta. W obronie kompozycji stanęła Cleo.

Zobacz wideo Cleo o Eurowizji. Jak ocenia występ Blanki i jak wspomina swój występ z Donatanem?

"Fajny, letni numer"

Głos w sprawie wyników krajowych eliminacji zabrała wcześniej m.in. Doda w wywiadzie przeprowadzonym przez "Świat Gwiazd". Wokalistka jest zdania, że piosenka Blanki nie wzbudzi w telewidzach wystarczająco silnych emocji, by oddać na nią głos.

Uważam, że powinien pojechać Jann, ponieważ mamy 3 minuty, żeby zrobić ciarki na ciele każdego w każdym państwie. A każdy ma inny gust, każdy lubi co innego, są różne nacje, różne przyzwyczajenia. Z gustami się nie dyskutuje, ale jest jedno, co łączy - emocje. Jak ktoś ogląda i ma ciarki, to odruch jest jeden - głosowanie.

- tłumaczyła. Innego zdania jest jurorka "The Voice Kids" - Cleo, która w przeszłości również miała okazję reprezentować kraj na Eurowizji. Z Blanką łączy ją m.in. wytwórnia - polski oddział Warner Music Poland.

Preselekcji nie oglądałam. Sama piosenka to bardzo fajny, letni numer. Takiej dobrej energii nam trzeba w świecie, który jest bombardowany smutnymi informacjami

- wyznała Cleo w wywiadzie dla "Plejady". Choć sama nie osiągnęła satysfakcjonujących rezultatów (utwór "My Słowianie" awansował do finału, ale znalazł się na 14. miejscu), dobrze wspomina udział w konkursie. "Eurowizja to szkoła życia" - mówiła "Plotkowi". Najlepszym wynikiem Polski pozostaje 2. miejsce Edyty Górniak z 1994 roku.

 

Półfinały tegorocznej Eurowizji odbędą się 9 i 11 maja 2023 roku. Blanka zaprezentuje się w drugim z nich, a jeśli awansuje do kolejnego etapu, zaśpiewa w finale 13 maja.

-

Więcej o: