Rubens z sześcioma nominacjami do Fryderyków. Ale ten Piotr Rubik nie klaszcze

Rubens, czyli Piotr Rubik, zgarnął sześć nominacji do Fryderyków 2023. I choć został zakwalifikowany jako debiutant, bo "Piosenki, których nikt nie chciał" to jego pierwszy solowy album, w branży jest znany od lat.

Rubens ma tyle samo nominacji co Dawid Podsiadło - obaj artyści mają sześć szans na statuetki. Rubik został nominowany w kategoriach: autor / autorka / team autorski roku; producent / producentka / team producencki; artysta roku; fonograficzny debiut roku; utwór roku; album roku - indie pop. I choć został zakwalifikowany jako debiutant, bo "Piosenki, których nikt nie chciał" to jego pierwszy solowy album, w branży jest znany od lat.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Rubens - utalentowany i (prawie) samowystarczalny

Rubens jest od lat gitarzystą Darii Zawiałow, z którą od pewnego czasu jest związany również prywatnie. Jako muzyk występował na scenie m.in. z Vito Bambino, Dawidem Podsiadło czy królem oraz Igo na trasach Męskiego Grania. Jeszcze wcześniej nagrywał z zespołem LemON, pisał m.in. z Mrozem, współpracował z twórcami projektu Mazolewski/Porter.

 

Solowy projekt muzyczny tworzył w czasie pandemii. Kiedy spojrzymy na metryczkę singla "Wszystko OK?", przeczytamy: 

Muzyka: Rubens; Słowa: Rubens; Produkcja: Rubens; Gitara, bas, instrumenty klawiszowe, chórki: Rubens; Perkusja: Michał Bryndal

Artysta rzeczywiście sam skomponował, napisał teksty i zaśpiewał wszystkie utwory, instrumentalnie wspomógł się tylko przy nagrywaniu perkusji. 

 

W podcaście "Studio 96.0" Rubens mówił o "Wszystko OK?", że nie myślał o tym numerze jak o komercyjnym, radiowym hicie, ale czuł, że jest dobry oraz wartościowy i powinien być pierwszym singlem:

Nikt nie spodziewał się takiego sukcesu tej piosenki. Ja rzadko używam tego słowa, ale tu się go nie boję. W przypadku gościa, który w ogóle wcześniej nigdy nie wydawał, nic nie robił jako on... Nigdy wcześniej nie śpiewałem, nikt wcześniej nie słyszał mojego głosu i wydaje ten numer, i z nim się dzieje to, co się wydarzyło, to nikt nie był na to przygotowany.

A tak 29 tygodni temu dzielił się informacją o tym, że zakończył nagrywanie solowej płyty:

 

Ten Piotr Rubik nie klaszcze

Zanim zaczął publikować w sieci jako Rubens, posługiwał się pseudonimem "Nie klaszczę". To oczywiście nawiązanie do innego znanego Piotra Rubika, w którego największym przeboju klaskanie ma duże znaczenie. Piosenka "Niech mówią, że to nie jest miłość" była swego czasu tak popularna, że krążyło nawet powiedzenie "twoja stara klaszcze u Rubika", będące synonimem obciachu. Promowała album "Tu Es Petrus" wydany w 2005 roku.

 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie nagrody muzyczne zostaną wręczone już 22 kwietnia w Arenie Gliwice - wtedy przekonamy się m.in., ile Fryderyków trafi w ręce Rubensa.

Więcej o: