Ojciec Rafała Trzaskowskiego był mistrzem polskiego jazzu. Jako jeden z pierwszych koncertował w USA

Niewielu wie, że ojcem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, był pionier polskiego jazzu i jeden z najbardziej cenionych pianistów i kompozytorów ubiegłego wieku. Choć Andrzej Trzaskowski zmarł w 1998 roku, to na swoim koncie miał liczne zawodowe sukcesy, które trwale zapisały się na kartach historii.

Andrzej Trzaskowski zaistniał w środowisku artystycznym jako wybitny pianista i kompozytor. W świecie muzyki realizował się na wielu płaszczyznach, a swoją wiedzą dzielił się ze studentami jako wykładowca akademicki.

Zobacz wideo Czy Rafał Trzaskowski powinien kandydować do Sejmu?

Był pionierem polskiego jazzu. Na swoim koncie miał liczne sukcesy

Andrzej Trzaskowski przyszedł na świat 23 marca 1933 roku w Krakowie. Absolwent muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pobierał nauki u Bogusława Szaeffera i Eugeniusza Rudnika w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Na scenie debiutował jako członek zespołu Melomani, a kilka lat później założył grupę Jazz Believers. Okres jego świetności przypadał na lata 60., wtedy jako jeden z pierwszych polskich muzyków jazzowych koncertował nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Włoszech czy Szwajcarii. Był współtwórcą polskiej szkoły jazzu nowoczesnego. Współpracował z wieloma muzykami i tworzył kompozycje do takich produkcji jak "Bardzo spokojna wieś", "Gra o wszystko" czy "Pociąg". Ostatni raz pojawił się na scenie Teatru Buffo dwa lata przed śmiercią. 

Sławne osoby wspominają Andrzeja Trzaskowskiego. W środowisku artystycznym pamięć o nim jest wciąż żywa

Choć Andrzej Trzaskowski zmarł 16 września 1998 roku, to pamięć o nim jest wciąż żywa. Artysta był nie tylko uzdolniony, ale miał również nieprawdopodobną wiedzę. W swojej pracy był profesjonalny, a wypracowane latami techniki imponowały innym twórcom. — Mówił wspaniale. Budował zdania w sposób piękny, wspaniała była logika jego wywodów. To był wzór, jak należy mówić do ludzi — opowiadał Wojciech Karolak w wywiadzie dla "Vivy".  Podobnie wspominał go Michał Urbaniak, dodając, że kompozytor był artystą kompletnym. Potrafił odnaleźć się w każdym środowisku i z każdym nawiązać rozmowę. — To był fantastyczny człowiek. Byliśmy zabawowicze, graliśmy jazz, oglądaliśmy się za pięknymi nogami, natomiast Trzaskowski miał to wszystko plus elegancję. Miał estymę, autorytet — mówił o przyjacielu.

 

Prywatnie Trzaskowski był mężem i ojcem. Wybranką jego serca była Teresa Arens, którą poznał w 1956 roku w Piwnicy pod Baranami. Po dwóch latach znajomości wzięli ślub cywilny, a w 1972 roku na świecie pojawił się owoc ich miłości Rafał, obecny prezydent Warszawy. — Był partnerem. Opiekunem. Przyjacielem. Byliśmy bardzo blisko. Poświęcał mi mnóstwo czasu. Mogłem do niego przyjść i porozmawiać o wszystkim. (...) To, jaki dziś jestem, w olbrzymim stopniu zawdzięczam rodzicom. Co konkretnie? Otwartość. Tolerancję. Horyzonty – wspominał polityk w TVN24.

 
Więcej o: