Wymyślił "A Whiter Shade of Pale" na imprezie. Nie żyje autor jednej z najpopularniejszych ballad

Keith Reid nie żyje. Artysta był współautorem większości tekstów piosenek rockowej legendy, grupy Procol Harum. Napisał między innymi wielki przebój zespołu, balladę "A Whiter Shade of Pale".

Keith Reid zmarł 23 marca na raka. O śmierci znanego tekściarza poinformowała jego żona. Artysta odszedł w wieku 76 lat.

Keith Reid nie żyje. Tekściarz Procol Harum miał 76 lat

Przyjaciela pożegnał również zespół Procol Harum, który umieścił w mediach społecznościowych poruszający wpis.

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Keitha Reida. Był niezastąpionym autorem tekstów, napisał niemalże wszystkie piosenki Procol Harum. Słowa, które pisał, były jedyne w swoim rodzaju i pomogły ukształtować muzykę zespołu. Sprawiał radość fanom dzięki pomysłowym, surrealistycznym i wielowarstwowym opowieściom snutym w piosenkach. Ich złożoność była niezwykle ważnym dodatkiem do twórczości Procol Harum.

Reid urodził się 19 października 1946 roku w Hertfordshire w Anglii. W latach 60. podjął współpracę z klawiszowcem Procol Harum, Garym Brookerem. Ich jednym z pierwszych projektów był hit "A Whiter Shade of Pale".

Mural Krzysztofa Krawczyka na Ursynowie Malował mural 20 godzin, widok zasłonił śmietnik. Znaleźli na to sposób

"Bielszy odcień bieli" został debiutanckim singlem Brytyjczyków.. Szybko okazało się, że utwór był strzałem w dziesiątkę, a melodia wkrótce została światowym hitem. Do dziś "A Whiter Shade of Pale" jest nie tylko wizytówką formacji, ale również jedną z najpopularniejszych rockowych ballad wszech czasów. Hit doczekał się już przeszło tysiąca coverów.

Nie żyje autor tekstów hitów Procol Harum. Napisał balladę "A Whiter Shade of Pale"

Najważniejszym elementem kompozycji jest jej główny motyw zagrany na organach Hammonda, jednak dużą wagę w historii utworu odegrał również tekst. Jego twórca Keith Reid przyznał, że zainspirował się na imprezie, gdzie jedna z kobiet skomentowała wygląd swojej koleżanki słowami: "Zbladłaś na bielszy odcień bieli". Zdanie utkwiło Reidowi w pamięci.

 

Artysta napisał cztery zwrotki psychodelicznego tekstu, jednak tylko dwie możemy usłyszeć na płytach. Trzecią, a rzadziej czwartą, fani mogli wysłuchać podczas koncertów Procol Harum. Reidowi przypisywało się inspiracje "Opowieścią młynarza" Geoffreya Chaucera, jednak sam twórca mówił w wywiadach, że nigdy nie czytał książki.

Może to są rzeczy, które znałem podświadomie, ale na pewno nie cytowałem Chaucera celowo, nie ma mowy - komentował porównania artysta.

Wyrażenie "bielszy odcień bieli" umieszczone w piosence przez Reida weszło do użycia w języku angielskim. Do dziś pojawia się w słownikach i jest używane w kontekstach niezależnych od nawiązań do znanej piosenki.

Phil Collins podczas ostatniej trasy Genesis w 2022 roku Muzycy Genesis przyznają, że Phil Collins już z nimi nie zagra. "To koniec"

Więcej o: