I cóż że ze Szwecji? Trudniej to wymówić Polakom niż Szwedom napisać przebój

Od połowy lat 90. to szwedzcy autorzy piosenek i producenci są odpowiedzialni za powstanie połowy największych przebojów z amerykańskich list przebojów. Obecnie to Sztokholm i Los Angeles są uważane za dwie równoważne stolice światowej muzyki pop, dlatego dzisiaj zabieramy was na północ Europy.

Jakim cudem naród liczący niewiele ponad 10 mln osób został światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? O tym m.in. mówimy w najnowszym odcinku "POPkultury". A przy okazji tu wspomnimy jeszcze, jak wygląda najlepiej sprzedająca się piątka szwedzkich artystów w historii muzyki. Są to, biorąc pod uwagę single i albumy: ABBA - ponad 500 milionów egzemplarzy, Roxette – 75 mln, Ace of Base – 50 mln, Zara Larsson – 35 mln oraz Avicii – 30 mln.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Więcej o nowościach? W tym tygodniu przede wszystkim stawiamy na premiery VOD

"Tetris" z Taronem Egertonem ma na razie 77 proc. pozytywnych recenzji w Rotten Tomatoes od krytyków i aż 92 proc. dobrych opinii widzów (był pokazywany w marcu na SXSW Film Festival). Jeden z dziennikarzy napisał, że oglądanie filmu sprawia prawie tak dużą frajdę, jak granie w samą grę, więc pewnie warto sprawdzić. O czym opowiada? To historia amerykańskiego sprzedawcy gier wideo Henka Rogersa, który w 1988 roku wymyślił Tetris. Gdy zaprezentował swoją grę na świecie, musiał stoczyć batalię prawną o prawa do niej. 

Nick i Audrey Spitz, świeżo upieczeni detektywi dopiero rozkręcający swój biznes, zostają zamieszani w międzynarodowe porwanie ich przyjaciela Maharadży, uprowadzonego z własnego wesela - tak brzmi krótki opis "Zabójczego wesela". To już kolejny raz, gdy Jennifer Aniston i Adam Sandler spotykają się na planie - zanim zagrali w "Zabójczym rejsie", była też "Żona na niby".

Nocny agent "Nocny agent". Obsada hitu Netfliksa to mało znane twarze, więc przedstawiamy: oto Gabriel Basso i spółka

Kim są bohaterki "The Good Mothers"? To Denise (Gaia Girace) - córka Lei Garofalo (Micaela Ramazzotti), Maria Concetta Cacciola (Simona Distefano) i Giuseppina Pesce (Valentina Bellè), urodzone w jednej z najgroźniejszych rodzin włoskiej mafii. Serial pokazuje między innymi ich odwagę w przeciwstawieniu się ‘Ndranghecie i próbę zniszczenie jej od środka we współpracy z prokuratorką Anna Colace (Barbara Chichiarelli), która właśnie przybyła do Kalabrii. Jak zapowiadają twórcy, włoska produkcja podąża za Denise, Giuseppiną i Marią Concettą w ich próbach wyzwolenia się spod kontroli przestępców, współpracy z władzami i zapewnienia swoim dzieciom nowej przyszłości.

Nie tylko fabuła, także dokument. Niezwykła historia Brooke Shields

Brooke Shields, aktorka i modelka, zaczęła karierę przed obiektywem i kamerami jako niemowlę. Teraz swoją historię opowiada w dokumencie Disney+ "Ślicznotka: Historia Brooke Shields", który wyreżyserowała Lana Wilson ("After Tiller", "The Departure"). Dopiero przed kamerą Wilson Shields zdobyła się na to, by opowiedzieć o tym, że po ukończeniu studiów została zgwałcona przez kogoś, komu głęboko ufała. Dużo czasu poświęca też skomplikowanej relacji z matką. Polecamy też tekst Justyny Bryczkowskiej.

Więcej o: