W latach 90. ich "Aicha" podbijała listy przebojów. Co się stało z zespołem Magma?

W latach 90. piosenkę "Aicha" zespołu Magma znał prawdopodobnie każdy. Do dziś jest odtwarzana w radiu, teledysk w serwisie YouTube odtworzono ponad 7 milionów razy. Jednak o autorach jednego z największych przebojów minionej epoki słuch ucichł. Co się stało z Magmą?

Zespół Magma założyli w 1996 roku muzycy związani z De Mono, Piotr Kubiaczyk i Dariusz Krupicz. Wokalistą został 19-letni Marcin Klimczak. W tym samym roku wydali pierwszy album studyjny, "Wszystkie chwile". Dwa lata później na rynku pojawiła się kolejna płyta, "Motyle kolorowe". Jednak to singiel "Aicha" wydany w 1997 roku dał zespołowi ogromną sławę i stał się jednym z największych przebojów lat 90.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Magma nagrała jeden z największych hitów lat 90. Co się stało z autorami "Aichy"?

Zespół zdecydował się nagrać polską wersję przeboju algierskiego wokalisty, Khaleda. Oryginał nagrany w języku francuskim i arabsko-francuskim trafił na listy przebojów w wielu krajach Europy. Sukces ten wykorzystali m.in. muzycy z zespołu Outlandish, którzy swoją wersję nagrali w 2002 roku. W Polsce prawdziwą furorę zrobiła jednak ta nagrana przez Magmę kilka lat wcześniej.

 

Za sukcesem nadeszły jednak i kłopoty. W 2002 roku, podczas nagrań do trzeciego albumu, członkowie zespołu poróżnili się nad jego koncepcją na tyle, że prace definitywnie przerwano. Dariusz Krupicz odszedł, a Magma zawiesiła działalność.

Po rozpadzie wokalista imał się różnych zajęć. Był barmanem, pracował na budowie

Wokalista Marcin Klimczak po rozpadzie zespołu imał się różnych zajęć. Był barmanem, założył też agencję aktorską, która wyszukiwała statystów do polskich produkcji filmowych i telewizyjnych. Współpracował m.in. z Januszem Morgensternem czy Andrzejem Wajdą. Wciąż zajmował się też muzyką. Komponował, nagrywał własne utwory. Jeden z nich znalazł się nawet na albumie "Wyspiański Wyzwala". W końcu wyemigrował do Wielkiej Brytanii. W Londynie pracował na budowach. – Zdecydowałem się na wyjazd, bo potrzebowałem pieniędzy. Zrobiłem to dla rodziny, która mieszka w Polsce – zdradził w 2016 roku w rozmowie z Dzień Dobry TVN. – Na szczęście poradziłem sobie z tymi problemami. Jestem, żyję, jestem szczęśliwy – dodał.

Reaktywacja zespołu Magma. Dwa zespoły, ale żadnej płyty

W 2013 roku Dariusz Krupicz ogłosił reaktywację zespołu w całkiem nowym składzie. Trzy lata później Marcin Klimczak i Piotr Kubiaczyk również reaktywowali swoją kapelę, występując jako Magma & Marcin Klimczak. W 2016 roku wydali singiel "Szukamy szczęścia", nagrali też nową wersję przeboju "Aicha". Choć obie Magmy planowały wydanie kolejnego krążka, żaden z nich nie ujrzał światła dziennego.

Jak wynika z jego profilu na Facebooku, Marcin Klimczak wciąż koncertuje z reaktywowaną w 2016 roku Magmą. – Życie różnie się toczy, u mnie wyglądało to w ten sposób, że byłem dosyć mocno zbuntowany w wieku 18-19 lat i niestety, niektóre sytuacje mnie przytłoczyły, niektóre przerosły – przyznał w rozmowie z Newseria Lifestyle.

Więcej o: