Skromna biała sukienka, niemal niewidoczny makijaż, balerinki, brak zespołu tanecznego, chórków, choreografii i ozdób scenicznych. Dzisiaj takie występy podczas Eurowizji to rzadkość, jednak właśnie ta forma prezentacji nieprzeciętnych umiejętności była idealna dla Edyty Górniak i jej klimatycznego repertuaru. Dzięki absolutnemu minimalizmowi głos polskiej wokalistki wybrzmiał podczas Eurowizji 1994 jeszcze silniej.
Nagrania z występu Górniak podczas 39. Konkurs Piosenki Eurowizji w Dublinie nadal wywołują ogromne emocje. Artystka zaśpiewała przed międzynarodową publicznością utwór "To nie ja", który otrzymał 166 punktów i zdobył drugie miejsce w rywalizacji. Polskę pokonał irlandzki duet Paul Harrington oraz Charlie McGettigan z kawałkiem "Rock 'n' Roll Kids". Sukcesu autorki albumu "Dotyk" żadnemu naszemu rodakowi nie udało się powtórzyć od niemal 30 lat.
"To nie ja" został skomponowany przez Stanisława Syrewicza w 1984 roku. Autor w rozmowie z serwisem netkultura.pl opowiadał, że pierwotnie stworzył utwór wraz z Donem Blackiem, którego tekst miał zaśpiewać mężczyzna. Polski przedsiębiorca i menadżer Edyty Górniak, Wiktor Kubiak za namową swojej partnerki zlecił nagranie utworu z polskim tekstem swojej podopiecznej. Jak czytamy w biografii artystki "Edyta Górniak: Bez cenzury" Piotra Krysiaka, wkrótce powstały słowa do piosenki autorstwa prawnika Mariusza Ejsmonta, jednak nie przypadły do gustu Kubiakowi. Zupełnie inaczej było z wersami napisanymi przez Jacka Cygana, który ostatecznie został autorem hitu.
Co ciekawe, w tym samym czasie stworzono alternatywną propozycję dla artystki, która mogła zostać zaprezentowana w międzynarodowych konkursie. Jacek Cygan w autobiografii "Życie jest piosenką" pisał, iż chodziło o utwór "Śpijcie, dzieci nocy" do melodii skomponowanej przez Piotra Rubika. Z kolei sama Górniak w rozmowie z portalem eurowizja.org wspominała, że początkowo miała wykonać piosenkę nawiązującą do poezji śpiewanej, a jej twórcami mieli być Włodzimierz Korcz i Wojciech Młynarski. Po konsultacji z Telewizją Polską wybrano znany dziś wszystkim utwór "To nie ja".