MTV zbanowała teledysk do piosenki Queen. To był pierwszy raz w historii stacji

W historii MTV zdarzyło się wiele kontrowersji związanych z muzycznymi klipami. Stacja wielokrotnie banowała teledyski artystów, choć powody bywały różne. Nie uniknął tego nawet zespół Queen, który dzięki temu trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Dlaczego?

Lata 80. były dla muzyki wyjątkowe. To czas, gdy pierwsze teledyski zaczęły pojawiać się w telewizji, a muzycy eksperymentowali z wizualizacją tworzonych przez siebie utworów. Zdarzały się eksperymenty w ówczesnych czasach uważane za kontrowersyjne. Na tyle, że muzyczne stacje zakazywały ich emisji. Przykładem może być teledysk do piosenki "Justify my love" Madonny. Na długo, zanim wokalistka została zbanowana przez MTV, zakazem został objęty zespół Queen.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Cenzura w MTV zaczęła się od Queen. Jakie teledyski wzbudziły największe kontrowersje?

Cenzura w MTV. Stacja zbanowała nawet zespół Queen

Pierwszym teledyskiem wyemitowanym przez MTV było wideo do piosenki "Video Killed the Radio Star" zespołu The Buggles. Muzyczna stacja przetarła ścieżki sobie podobnym i przez lata wywierała ogromny wpływ nie tylko na gusta widzów, lecz także na popkulturę. Za rosnącym znaczeniem i coraz większą widownią, w tym młodych ludzi, szła też cenzura. Przez lata stacja unikała tematów, które mogłyby wywoływać kontrowersje, cenzurując i banując.

W 1982 roku cenzura MTV dopadła zespół Queen. Zdjęcia do teledysku do piosenki "Body Language" nakręcił Mike Hodges, brytyjski reżyser, twórca m.in. filmu "Flash Gordon". To na planie tej produkcji poznał zespół. Freddie Mercury poprosił go o zrealizowanie filmu, odważnego jak na lata 80. – Pomysł należał do Freddiego, byłem bardzo szczęśliwy, mogąc uchwycić go na filmiewspominał Hodges w jednym z wywiadów. Wideo nakręcono w 24 godziny, ale widzowie długo musieli czekać, by móc go podziwiać w pełni.

MTV zakazała emisji teledysku zespołu Queen. Powód? Zbyt wiele ciała i potu

Choć w teledysku wszyscy, a więc tak członkowie zespołu, jak i statyści, występowali w ubraniu, nie były widoczne też żadne mogące wywołać zgorszenie części ciała, stacja uznała, że jest on zbyt kontrowersyjny. Głównym powodem było to, że w filmie widać zbyt wiele, a pokazane sceny mają jasny podtekst. Widoczne spod mocno wyciętych i skórzanych ubiorów ciało, pot i sugestywne ruchy wylewające się z ekranu sprawiły, że MTV jednoznacznie zakazała puszczania teledysku na swojej antenie. Choć dziś wideo może wywoływać co najwyżej wzruszenie ramion, w latach 80. wzbudził kontrowersje i obawy o gorszenie widzów. Działania stacji sprawiły, że w 1982 roku zespół Queen trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. Wszystko dzięki banowi nałożonemu na teledysk. "Body Language" był pierwszym wideoklipem objętym zakazem przez MTV.

 
Więcej o: