Podśpiewywanie pod nosem zdarzyło się prawdopodobnie każdemu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że słowa, które padają z ich ust, mogą nie mieć niczego wspólnego z właściwym tekstem piosenek. Takie pomyłki przydarzają się nie tylko w przypadku utworów obcojęzycznych. Okazuje się, że do pomyłek dochodzi nawet w rodzimym języku. A właściwe słowa mogą budzić niemałe zdziwienie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Są takie piosenki, które zna każdy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tekst, który zapadł nam w pamięci, nie ma nic wspólnego z tym, co tak naprawdę śpiewają wokaliści. Zdarza się, że gdy raz się przesłyszymy, zapamiętujemy błędną wersję i nie możemy się od niej uwolnić. Nie da się ukryć, że liderem we wprowadzaniu w błąd jest Bajm i "Biała Armia". Kto śpiewał refren w formie "Jesteś zerem, białym żołnierzem"? W oryginale fraza ta brzmi "Jesteś sterem, białym żołnierzem". Pomyłek nie uniknął też szlagier Dżemu. W "Wehikuł czasu" wiele osób śpiewa "Tylko nocą do klubu pójść" (czy "pójdź"), w oryginale jednak słowa te brzmią "Tylko nocą do klubu Puls". Chodzi o katowicki klub "Puls", który w latach 70. i 80. działał przy ulicy Wolności.
Podobne zamieszanie wywołuje przebój zespołu Brathanki, "W Kinie W Lublinie". W refrenie Halina Mlynkova nie śpiewa bowiem, by kochać ją "w maju, w tramwaju", a... "w Kłaju, w tramwaju". Wers może dziwić, we wsi Kłaj w Małopolsce nie było wszak tramwajów. Do czasu, aż lokalne władze nie postanowiły urzeczywistnić słów piosenki. W 2016 roku w centrum gminy stanął zakupiony od MPK Kraków tramwaj, który stał się sporą atrakcją.
Wśród mylonych piosenek nie brakuje też zabawnych pomyłek. W piosence "Raz dwa trzy" Maanamu często zamiast "falowanie i spadanie" śpiewa się "malowanie i spawanie". Hit znany z serialu "Klan", czyli "Życie jest nowelą" Ryszarda Rynkowskiego, zamieniany jest w "Życie jest nobelon", choć do dziś nikt nie wie, czym ów nobelon jest. Podobne zamieszanie budzą też kolędy i pieśni religijne. "Dobry Jezu Anaszpanie", "Jezus Ipanienka" to prawdopodobnie najczęstsze pomyłki.
W 2022 roku portal WordFinder opublikował raport na temat najczęściej mylonych piosenek przez Amerykanów. Zebrano w nim odpowiedzi od ponad 1000 uczestników, a na ich podstawie wskazano, jakie utwory wywołują najwięcej zamieszania. Najczęściej myloną piosenką okazało się "Enter Sandman" zespołu Metallica. Słuchaczy w błąd wprowadzają też:
Na liście znalazły się również "I Want To Hold Your Hand" The Beatles czy "I Want It That Way" Backstreet Boys. Co wprowadza w błąd słuchaczy? W przypadku zdecydowanego lidera, a więc Metalliki, słuchacze mylą oryginalne "Exit light, enter night" (wyjdź ze światła, wejdź w noc) z frazą "Eggs and light, end all nights" (jajka i światło, zakończ wszystkie noce). Co jeszcze mylili biorący udział w badaniu? Oto kilka zabawnych przykładów.