Najczęściej mylone teksty piosenek. Od Bajmu po kolędy i Metallikę

Każdemu zdarzyło się pewnie choć raz nieświadomie przekręcić słowa piosenki. Pomyłka nie zawsze wynika z nieznajomości języka, często to po prostu efekt przesłyszenia się. Jakie są najczęściej mylone teksty piosenek?

Podśpiewywanie pod nosem zdarzyło się prawdopodobnie każdemu. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że słowa, które padają z ich ust, mogą nie mieć niczego wspólnego z właściwym tekstem piosenek. Takie pomyłki przydarzają się nie tylko w przypadku utworów obcojęzycznych. Okazuje się, że do pomyłek dochodzi nawet w rodzimym języku. A właściwe słowa mogą budzić niemałe zdziwienie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Stachursky, Wiśniewski, Kowalska, czyli najpopularniejsze covery polskiej muzyki [MOTP]

Najczęściej mylone teksty piosenek. Od Bajmu po kolędy

Są takie piosenki, które zna każdy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że tekst, który zapadł nam w pamięci, nie ma nic wspólnego z tym, co tak naprawdę śpiewają wokaliści. Zdarza się, że gdy raz się przesłyszymy, zapamiętujemy błędną wersję i nie możemy się od niej uwolnić. Nie da się ukryć, że liderem we wprowadzaniu w błąd jest Bajm i "Biała Armia". Kto śpiewał refren w formie "Jesteś zerem, białym żołnierzem"? W oryginale fraza ta brzmi "Jesteś sterem, białym żołnierzem". Pomyłek nie uniknął też szlagier Dżemu. W "Wehikuł czasu" wiele osób śpiewa "Tylko nocą do klubu pójść" (czy "pójdź"), w oryginale jednak słowa te brzmią "Tylko nocą do klubu Puls". Chodzi o katowicki klub "Puls", który w latach 70. i 80. działał przy ulicy Wolności.

Podobne zamieszanie wywołuje przebój zespołu Brathanki, "W Kinie W Lublinie". W refrenie Halina Mlynkova nie śpiewa bowiem, by kochać ją "w maju, w tramwaju", a... "w Kłaju, w tramwaju". Wers może dziwić, we wsi Kłaj w Małopolsce nie było wszak tramwajów. Do czasu, aż lokalne władze nie postanowiły urzeczywistnić słów piosenki. W 2016 roku w centrum gminy stanął zakupiony od MPK Kraków tramwaj, który stał się sporą atrakcją.

Wśród mylonych piosenek nie brakuje też zabawnych pomyłek. W piosence "Raz dwa trzy" Maanamu często zamiast "falowanie i spadanie" śpiewa się "malowanie i spawanie". Hit znany z serialu "Klan", czyli "Życie jest nowelą" Ryszarda Rynkowskiego, zamieniany jest w "Życie jest nobelon", choć do dziś nikt nie wie, czym ów nobelon jest. Podobne zamieszanie budzą też kolędy i pieśni religijne. "Dobry Jezu Anaszpanie", "Jezus Ipanienka" to prawdopodobnie najczęstsze pomyłki.

Te piosenki najczęściej wprowadzają w błąd. Na pierwszym miejscu Metallica

W 2022 roku portal WordFinder opublikował raport na temat najczęściej mylonych piosenek przez Amerykanów. Zebrano w nim odpowiedzi od ponad 1000 uczestników, a na ich podstawie wskazano, jakie utwory wywołują najwięcej zamieszania. Najczęściej myloną piosenką okazało się "Enter Sandman" zespołu Metallica. Słuchaczy w błąd wprowadzają też:

  • Drake, "The Motto"
  • Ariana Grande, "7 rings",
  • Missy Elliot, "Work It",
  • Iggy Azalea, "Fancy".

Na liście znalazły się również "I Want To Hold Your Hand" The Beatles czy "I Want It That Way" Backstreet Boys. Co wprowadza w błąd słuchaczy? W przypadku zdecydowanego lidera, a więc Metalliki, słuchacze mylą oryginalne "Exit light, enter night" (wyjdź ze światła, wejdź w noc) z frazą "Eggs and light, end all nights" (jajka i światło, zakończ wszystkie noce). Co jeszcze mylili biorący udział w badaniu? Oto kilka zabawnych przykładów.

  • Far East Movement ft. The Cataracs, DEV - "Like a G6": "Now I’m feelin’ so fly like a cheese stick" (zamiast "Now I’m feelin’ so fly like a G6"),
  • Rihanna - "We Found Love": "We fell in love and I bought this place" (zamiast "We found love in a hopeless place"),
  • The Beatles - "I Want To Hold Your Hand": "I get high, I get high, I get high" (zamiast "I can’t hide, I can’t hide, I can’t hide").
Więcej o: