Stan Borys otrzymał statuetkę w USA. Cieszy się z wyróżnienia: "Jestem zaszczycony"

Stan Borys odebrał wyjątkową statuetkę w Nowym Jorku. Artysta wziął udział w pierwszym Festiwalu Muzyki Polskiej zorganizowanym przez CPS i został nagrodzony za wieloletnią działalność, nie tylko artystyczną.

Centrum Polsko-Słowiańskie to największa polonijna inicjatywa społeczno-kulturalna na wschodnim wybrzeżu USA istniejąca od 1972 roku. 1 maja odbył się pierwszy Festiwal Muzyki Polskiej zainicjowany przez organizację, na której pojawił się Stan Borys. Odebrał bardzo znaczącą nagrodę.

Stan Borys z sukcesem w USA. "Jestem zaszczycony"

Wokalista został wyróżniony nagrodą z okazji 50-lecia istnienia CPS. Artystę doceniono zarówno za jego osiągnięcia muzyczne jak i jego działalność charytatywną. Na scenie w Nowym Jorku wykonał utwór "Bajadary" z "Sonetów krymskich" Adama Mickiewicza oraz piosenkę "Stokrocie", do której sam napisał tekst. Obie kompozycje można znaleźć na jego płycie "Ikona".

 

Jak podaje portal dzieje.pl, powołując się na PAP, oprócz Borysa na scenie festiwalowej wystąpił także Akademicki Chór Uniwersytetu Akademii Muzycznej w Lublinie oraz chóry polonijne "Angelus", "Jutrzenka", "Hejnał" i "Krakus". W wydarzenie zaangażowano polskie dzieci i młodzież, co ma zachęcić młodych do celebrowania ojczystego języka i kultury.

Koordynatorką imprezy jest członkini Rady Dyrektorów CPS Bożena Konkiel, która opowiedziała w rozmowie z PAP, że wydarzenie miało na początku odbyć się w ramach Dnia Flagi. Kolejne pomysły mające na celu integracje amerykańskich Polaków sprawiły jednak, że inicjatywa się rozrosła. Podczas wydarzenia przeprowadzono między innymi loterię fantową. Cały zebrany dochód z zabawy trafi na fundusz stypendialny dla polonijnych studentów.

Stan Borys nie krył dumy ze swojego uczestnictwa w inicjatywie oraz cennej nagrody, którą został wyróżniony. W rozmowie z PAP przyznał, że "jest zaszczycony" oraz podkreślił, że swoją działalnością chciałby zachęcić polonijną młodzież do zapoznania się z poezją, która jest tak bliska sercu artysty.

Więcej o: