Fani wybrali faworyta Eurowizji 2023. Dobra wiadomość: Blanka nie jest najgorsza

Już w przyszłym tygodniu poznamy zwycięzcę tegorocznej Eurowizji. Nasz kraj reprezentować będzie Blanka z piosenką "Solo" i chociaż pojawia się coraz więcej pozytywnych ocen jej występu, to co innego pokazuje ważny plebiscyt. Znane już są wyniki OGAE Poll 2023, czyli międzynarodowego plebiscytu fanów Konkursu Piosenki Eurowizji. Polska nie znajduje się w czołówce.

Polska reprezentantka wystąpi w drugim półfinale, który zaplanowano na 11 maja. A sama artystka znajduje się już w Liverpoolu, gdzie odbędzie się tegoroczne widowisko. Przed wylotem do Wielkiej Brytanii była pełna zapału, mówiąc: "Czuję się świetnie. Czuję się gotowa, czuję się spokojna. Mam nadzieję, że wszystko wyjdzie tak, jak sobie to zaplanowaliśmy!". Obecnie jest już po pierwszych próbach, z których opublikowano nagrania. Wielu po obejrzeniu go zmieniło zdanie i liczy na większe powodzenie Blanki w konkursie.

Więcej ciekawych informacji ze świata muzyki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Co nowego w Popkulturze?

Blanka zrobiła postęp, ale nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą

Eurowizja to także wydarzenie, które ma bardzo rozbudowany fandom w wielu częściach świata. Od 16 lat organizowany jest plebiscyt OGAE, w którym fani konkursu mogą głosować na swoich ulubieńców. Każdy kraj może przyznać oceny w eurowizyjnej skali: 1-8, 10 i 12 punktów. Do tej pory aż pięć razy zdarzyło się, aby zwycięzca plebiscytu OGAE wygrał także Konkurs Eurowizji. 

Ujawnione wyniki głosowania nie przedstawiają się dla Polski obiecująco. W tym roku punkty przyznały 42 oddziały Stowarzyszenia OGAE, a nasz kraj znalazł się w ogonie plebiscytu. Na pierwszym miejscu - z liczbą 423 punktów - znalazła się reprezentantka Szwecji, Loreen z piosenką "Tattoo". Artystka miała już okazję reprezentować swój kraj w konkursie w 2012 roku, wygrywając wówczas z piosenką "Euphoria". 

Na drugim miejscu uplasował się Käärijä z Finlandii, który wystąpi z utworem "Cha Cha Cha" - głosujący przyznali mu 394 punktów. Na podium znalazła się też reprezentantka Francji, La Zarra z 302 punktami. Co ciekawe, aż osiem krajów nie otrzymało w tym roku żadnych punktów. Do tej grupy nie należy Polska, ale nasza "Bejba" - jak humorystycznie nazywają internauci Blankę - otrzymała zaledwie dwa punkty. To oznacza, że znalazła się na 25. miejscu, ex aequo z reprezentacjami Niemiec i Malty. 

 
Więcej o: