Eurowizja 2023. Kiedy Polska wystąpi w konkursie? Blanka już gotowa wykonać "Solo" w nowej odsłonie

Eurowizja 2023 zbliża się wielkimi krokami. Wkrótce poznamy zwycięzcę 67. edycji międzynarodowego konkursu. Gdzie obejrzeć transmisję z półfinałów i finałów? Kiedy Polska wystąpi w konkursie? Kim jest Blanka Stajkow? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Eurowizja 2023 rozpoczęła się już na początku maja, kiedy to reprezentanci państw zaczęli próby do swoich występów. Oficjalnie pierwszy półfinał rywalizacji odbędzie się 9 maja, potem widzowie i uczestnicy konkursu będą mieli dobę na ochłonięcie. 11 maja ruszy drugi półfinał, a 13 maja poznamy zwycięzcę międzynarodowej rywalizacji.

Eurowizja 2023. Kiedy Polska wystąpi w konkursie? Gdzie oglądać?

W 2022 roku Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała grupa Kalush Orchestra z Ukrainy. Zgodnie z tradycją, kolejna edycja konkursu powinna odbyć się w kraju zwycięzców. Jednak ze względu na trwającą wojnę, wydarzenie zorganizowała Anglia, a finały rywalizacji będą transmitowane prosto z Liverpoolu.

Wśród walczących o zwycięstwo w Eurowizji 2023 znalazła się również Polka, Blanka Stajkow. Jej utwór "Solo" wzbudził wiele kontrowersji, jednak paradoksalnie dzięki krytyce i złośliwym memom zalewającym sieć, dzisiaj piosenkę znają już chyba wszyscy. Polska reprezentantka wystąpi podczas drugiego półfinału rywalizacji 11 maja. Wykona kompozycję "Solo" jako dziewiąta spośród 16 reprezentantów różnych państw. Transmisja drugiego półfinału Eurowizji 2023 rozpocznie się o 21:00 w TVP1. Oglądać będzie można również online za pośrednictwem serwisu VOD TVP. Relacja jest darmowa.

Przed Blanką swoje piosenki zaprezentuje Reiley z Danii, Brunette z Armenii, Theodor Andrei z Rumunii, Alika z Estoni, Gustaph z Belgii, Andrew Lambrou z Cypru, Dilja z Islandii i Victor Vernicos z Grecji. W drugim półfinale na eurowizyjnej scenie zobaczymy też artystów takich jak Joker Out ze Słowenii, Iru z Gruzji, Piqued Jacks z San Marino, Teya i Salena z Austrii, Albina i Familja Kelmendi z Albanii, Monika Linkyte z Litwy i Voyager z Australii.

Blanka Stajkow na Eurowizji 2023. Kim jest artystka?

Blanka Stajkow jest kompozytorką, autorką tekstów, piosenkarką, ale również modelką. Urodziła się w Szczecinie, jednak ma bułgarskie korzenie. Przed rozpoczęciem muzycznej kariery wystąpiła w programie "Top model". W 2021 roku zadebiutowała jako wokalistka, a w sieci pojawił się jej utwór "Better". W polskich eliminacjach do Eurowizji 2023 piosenką "Solo" pokonała między innymi Janna, Nataszę Ubrańską czy Maję Hyży.

Więcej o: