Kto wygrał Eurowizję 2023? Na razie mamy pierwszych finalistów

Eurowizja 2023 odbywa się w tym roku w Liverpoolu i we wtorkowy wieczór zaprezentowali się pierwsi półfinaliści. Kto wygrał półfinał, teoretycznie nie wiemy, ponieważ 10 krajów, które zakwalifikowały się do sobotniego finału, zostało podanych w kolejności losowej. Które to państwa?

Do finału dostało się 10 z 15 reprezentantów. Wśród nich byli najwyżej oceniani przez specjalistów uczestnicy ze Szwecji oraz Finlandii - teoretycznie Loreeen i Kaarija mają największe szanse na zwycięstwo w sobotę.

Zobacz wideo Polska na Eurowizji. Przypominamy najciekawsze występy [Popkultura Extra]

Pierwszy półfinał już za nami - kto przeszedł?

Lista państw, które po pierwszym półfinale przeszły dalej wygląda następująco: Chorwacja, Szwajcaria, Mołdawia, Finlandia, Czechy, Izrael, Portugalia, Szwecja, Serbia i Norwegia. W czwartek 11 maja będzie można zobaczyć kolejne kraje. O finał powalczy m.in. Blanka z Polski. Tradycyjnie miejsca w finale mają już zagwarantowane reprezentanci tzw. Wielkiej Piątki, czyli Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy i Wielka Brytania, a także zwycięzca z poprzedniego roku. W tym przypadku to Ukraina, która z powodu wojny nie była w stanie zorganizować imprezy. Z tego powodu przejęła ją Wielka Brytania, zapraszająca w imieniu Ukrainy i swoim. W drugim półfinale zaprezentują się: 

 1. Armenia - Brunette "Future Lover"
 2. Rumunia - Theodor Andrei "D.G.T. (Off And On)"
 3. Estonia - Alika "Bridges"
 4. Belgia - Gustaph "Because of You"
 5. Cypr - Andrew Lambrou "Break a Broken Heart"
 6. Islandia - Diljá "Power"
 7. Grecja - Victor Vernicos "What They Say"
 8. Polska - Blanka "Solo"
 9. Słowenia - Joker Out "Carpe Diem"
 10. Gruzja - Iru "Echo"
 11. San Marino - Piqued Jacks "Like an Animal"
 12. Austria - Teya i Salena "Who the hell is Edgar?"
 13. Albania - Albina i Familja Kelmendi "Duje"
 14. Litwa - Monika Linkyt? "Stay"
 15. Australia - Voyager "Promise"

Eurowizja 2023. Kto wygrał, dowiemy się w sobotę

2023 roku impreza odbywa się pod hasłem "Zjednoczeni muzyką". Transmisja finału jest zaplanowana na sobotę 13 maja, początek o 21. Będzie można ją oglądać w TVP1 oraz na kanale eurowizji w serwisie You Tube w języku oryginalnym. Jak zwykle, wyniki głosowania prowadzący będą podawać po angielsku i francusku.

Prowadzącymi tegoroczną imprezę są aktorka Hannah Waddingham, znana z seriali "Ted Lasso" czy "Gra o tron", ukraińska wokalistka Julia Sanina oraz piosenkarka Alexha Dixon. Ta ostatnia rozmawia z uczestnikami w tzw. green roomie. Polskimi komentatorami są Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Ich głosy można usłyszeć w transmisji TVP. My zapraszamy na relację na żywo na Gazeta.pl - zarówno z drugiego półfinału jak i finału konkursu.

Więcej o: