Piosenka sanah zniknęła z radia. Ma łamać prawo i demoralizować młodzież

Radio Elka z Leszna zdjęło z anteny piosenkę "Marcepan". Słuchacze nie usłyszą utworu na antenie, bo szef rozgłośni uważa, że twórczość sanah demoralizuje młodych ludzi i jest niezgodna z obowiązującym prawem.

Sanah przygotowuje się do swojej pierwsze stadionowej trasy koncertowej, która rozpocznie się w połowie sierpnia. Fani nie mogą się doczekać występów, ale i kolejnej płyty. Tymczasem jedna z rozgłośni radiowych w Lesznie zapowiedziała, że nie zamierza grać na swojej antenie najnowszej piosenki artystki. Dlaczego?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jennifer Lopez, Johnny Depp, czy Ryan Gosling, czyli lista aktorów o wielu talentach artystycznych [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Z anteny zniknęła piosenka sanah. "Marcepan" łamie prawo?

W piosence "Marcepan" sanah już w pierwszym wersie śpiewa "Marlboro palić chciał w moim aucie". Właśnie to zdanie wzbudziło poważne wątpliwości redaktora naczelnego Radia Elka, rozgłośni z Leszna. Uważa on, że piosenka łamie prawo. – Polskie prawo zakazuje reklamowania wyrobów tytoniowych. Nawet jeśli to miała być sztuka i zamysłem autorki było po prostu zaśpiewanie o Marlboro, to jednak wciąż mamy do czynienia z przekazem niezgodnym z polskim prawem – zauważył Arkadiusz Wojciechowski, redaktor naczelny Radia Elka w rozmowie z Press.pl. Szef rozgłośni powołał się na ustawę o radiofonii i telewizji, w której znaleźć można zakaz promowania na antenie wyrobów szkodliwych dla zdrowia.

Sanah demoralizuje młodzież? Tak uważa szef rozgłośni

Portal skontaktował się też z koncernem produkującym markę papierosów i wytwórnią. Zarówno Philip Morris, jak i Magic Records Sp. z o.o. podkreślają, że nie ma mowy o żadnej współpracy, również reklamowej. – Tekst piosenki jest wynikiem inwencji twórczej artystki i jest jedynie fikcją literacką – zauważyła Ewa Piętka, senior project manager w Magic Records. Sanah już wcześniej śpiewała w swoich piosenkach o innych markach czy podmiotach. Papierosy pojawiły się też w utworze "Kolońska i szlugi".

 

Inwencja twórcza nie przekonuje szefa rozgłośni, który obawia się, że piosenka sanah może demoralizować młodzież. – Obowiązkiem stacji radiowych jest dbałość o dobro słuchacza, a w tym przypadku o dobro młodych ludzi – zauważył redaktor naczelny Radia Elka. – W takich sytuacjach jak ta powinna nam się zapalić czerwona lampka – dodał. Nie przekonały go argumenty, że przed laty 2 plus 1 również śpiewał w piosence "Kalkuta nocą" o Marlboro. – Wtedy była inna rzeczywistość – podsumował.

Więcej o: