Dlaczego Australia jest na Eurowizji 2023? Widzowie konkursu zdezorientowani

Dlaczego Australia jest na Eurowizji 2023? To pytanie, które zaczęło się powtarzać w sieci po drugim półfinale międzynarodowego konkursu. Widzowie rywalizacji słusznie zauważają, że zgodnie z ich wiedzą geograficzną Australia nie leży przecież w Europie.

Nazwa Eurowizja sugeruje, że konkurs jest przeznaczony dla muzyków z naszego kontynentu. To jednak nie do końca prawda. Możliwość udziału w rywalizacji ma każdy nadawca publiczny, który jest aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców. Oznacza to, że to nie położenie państwa kwalifikuje do konkursu. W widowisku przez lata brało udział wiele państw spoza krajów europejskich.

Eurowizja 2023. Kto może brać udział w rywalizacji?

W Eurowizji podziwialiśmy przez lata występy krajów transkontynentalnych, których zaledwie część powierzchni należy do Europy - zaliczamy do nich Turcję, Rosję, Gruzję oraz Azerbejdżan. Spoza granic naszego kontynentu na eurowizyjnej scenie pojawili się też reprezentanci Izraela, Armenii, Cypru, Maroka oraz budzącej najwięcej wątpliwości Australii, która sama w sobie jest osobnym kontynentem. Nic więc dziwnego, że po występie w drugich półfinałach grupy Voyager w sieci pojawiły się pytania, skąd obecność tego kraju w rywalizacji.

Eurowizja 2023. Dlaczego Australia bierze udział w konkursie?

Historia Australii na Eurowizji sięga 2015 roku, kiedy to EBU zaprosiła kraj do jubileuszowej edycji konkursu. Pomysł wynikał z ponad 30-letniej współpracy między Europejską Unią Nadawców a SBS. Wówczas lokalny wyłonił reprezentanta do konkursu po raz pierwszy. Był nim Guy Sebastian z utworem "Tonight Again". Od tamtej pory kraj brał udział w rywalizacji sześć razy, jednak nigdy nie udało mu się zająć pierwszego miejsca. Najwyższe noty w historii konkursu zdobyła Dami Im, która reprezentowała Australię w konkursie w 2016 roku z piosenką "Sound of Silence". Jak wskazują statystyki, reprezentanci kraju od lat cieszą się sporą sympatią Polaków. Podczas pięciu minionych edycji konkursu nasz kraj przekazał Australijczykom aż 60 głosów, bardziej hojna była tylko Szwecja.

 

Co ciekawe, istnieją również kraje, które mają możliwość udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, jednak nigdy nie zdecydowały się wyrazić chęci wystąpienia. Należy do nich Algieria, Egipt, Jordania, Libia oraz Watykan. Przypominamy, że finał Eurowizji 2023 wystartuje już 13 maja o godzinie 21 polskiego czasu. Reprezentantka Polski - Blanka z utworem "Solo" - wystąpi w konkursie jako czwarta.

Więcej o: