Ledwo się zaczęło, a już cios dla TVP. Tęczowa flaga na samym początku Eurowizji

Wielki finał Eurowizji 2023 dostarczył widzom wielu emocji. Na scenie nie zabrakło energetycznych występów, ale również wzruszeń. To kolejny rok, w którym organizatorzy konkursu udowadniają, że na eurowizyjnej scenie znajdzie się miejsce dla każdego.

Finał Eurowizji 2023 rozpoczął się zgodnie z tradycją od parady flag. Wówczas przedstawiciele wszystkich krajów biorących udział w rywalizacji pojawiają się na scenie, prezentując z dumą swoje narodowe barwy. Reprezentant Włoch zdecydował się wziąć ze sobą dwie flagi.

Flaga LGBT na scenie Eurowizji. Reprezentant Włoch wsparł mniejszości

Marco Mengoni, który startował w Eurowizji z piosenką "Due Vite" wszedł na scenę dumnym krokiem z flagą Włoch oraz LGBTQ+. Artysta, chcąc wesprzeć mniejszości, wybrał tak zwaną "Progress Pride Flag" stworzoną w 2018 roku przez Daniela Quasara. Poza tradycyjnymi sześcioma kolorami flaga zawiera dodatkowe elementy wspierające osoby transpłciowe, niebinarne oraz czarnoskóre.

Eurowizja 2023 jak co roku jest transmitowana w TVP, która ma wyłączność na prezentowanie występów. Telewizja, mówiąc delikatnie, ma mniej otwartą na mniejszości linię programową od międzynarodowego konkursu i skupia się na pielęgnowaniu tradycyjnych wartości. Dlatego momenty takie jak prezentacja flagi LGBT przez Włocha mogą być dla TVP dość niewygodne. 

Zresztą pewnie wielu fanów międzynarodowego konkursu pamięta transmisję TVP z koncertu Światło dla Europy, który zorganizowano zamiast odwołanej Eurowizji w 2020 roku. Wówczas za każdym razem, kiedy na scenie pojawiała się transpłciowa Nikkie de Jager, TVP emitowała reklamy. Warto przypomnieć, że telewizja publiczna nie powinna przerywać programów reklamami. Nic więc dziwnego, że pojawiły się wówczas podejrzenia o cenzurę.

Polska w finale Eurowizji 2023. Jak głosować?

W tym roku reprezentantka Polski, Blanka dostała się do finału Eurowizji. Widzowie oglądający konkurs mogą głosować na swoich ulubieńców, jednak niestety muszą pominąć przedstawicieli własnego kraju. Głosować można za pośrednictwem eurowizyjnej aplikacji, wysyłając SMS na numer 73555, telefonicznie oraz na stronie www.esc.vote.

Więcej o: