"Solo". Jak brzmiałby przebój Blanki po polsku? "Teraz pokażę ci, pokażę, pokażę, co tracisz"

Solo, solo... śpiewa Blanka, polska reprezentantka na konkursie Eurowizja 2023. To słowo brzmi tak samo po polsku i po angielsku. A jak brzmiałaby piosenka, gdyby była w całości wykonywana w naszym języku?

Michał Rusinek, autor wielu książek dla dorosłych i dla dzieci, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, były sekretarz Wisławy Szymborskiej, przeczytał polską wersję "Solo" Blanki. Zmienił tylko czasowniki - u niego na Tik Toku to wersja męska, my podajemy bliższą oryginałowi:

Dziecko, to trochę szalone, jak inaczej to sformułować? Przy tobie straciłam zmysły. Dziecko, co się z tobą stało? Myślałam, że cię znam, ale teraz nadszedł czas, aby się z tym zmierzyć. Jesteś gorący i zimny. Wysoki i jesteś niski. Bawię się moim umysłem. Nie, och, och, to tak nie działa, więc pozwól mi to przeliterować. Teraz jestem lepsza solo, solo. Nigdy siebie nie zawiodłam didi dam dam dam. Teraz pokażę ci, pokażę, pokażę, co tracisz - słyszymy na nagraniu.

Solo po polsku recytuje nie tylko Michał Rusinek

To nie pierwszy raz, gdy ktoś zmierzył się z tłumaczeniem utworu polskiej reprezentantki. Od pewnego czasu w sieci krąży także wideo, w którym tekst czytany jest głosem lektora Jakuba Rutki. Dodajmy, że tłumaczenie jest nie literackie, a dosłowne. 

Utwór "Solo" napisali i skomponowali Blanka Stajkow, Maria Broberg, Julia Sundberg, Maciej Puchalski, Mikołaj "Tribbs" Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki i Marcin Górecki. Nagranie otrzymało już w Polsce status platynowego singla, który jest przyznawany za 50 tysięcy sprzedanych kopii. Do "Solo" powstał teledysk w reżyserii Blanki i Magic Mars. Blanka zaprezentowała piosenkę w drugim półfinale Eurowizji 2023 i dostała się także do finału konkursu.

Kim jest Blanka Strajkow?

Blanka Strajkow urodziła się w 1999 roku w Szczecinie. Jej matka jest Polką, a ojciec Bułgarem. Większość życia mieszkała w Polsce, na terenie Bułgarii mieszkała przez około rok, kilka lat spędziła także w Stanach Zjednoczonych. Zanim została reprezentantką Polski w tegorocznej Eurowizji, w 2021 wzięła udział w eliminacjach "Top Model".

Zobacz wideo Polacy od lat bez eurowizyjnego sukcesu. Jest na niego recepta? [Popkultura]

Blanka śpiewa "Solo" w Liverpoolu, w którym konkurs odbywa się ze względu na wojnę w Ukrainie. Tradycyjnie bowiem o zwycięski kraj organizuje następny konkurs. W 2022 roku nagrodę zdobył zespół Kalush Orchestra. Muzycy pojawili się na scenie w trakcie sobotniego finału imprezy.

Więcej o: