Kt鏎e miejsce zaj窸a Blanka na Eurowizji? Do zwyci瘰kiej Szwecji zabrak這 sporo

Blanka Strajkow z piosenk "Solo" reprezentowa豉 Polsk w konkursie Eurowizja 2023. Najpierw poznali鄉y g這sy jury, potem widz闚. Kt鏎e miejsce zaj窸a Blanka na Eurowizji?

W sobotnim finale Blanka zaprezentowała się jako czwarta w kolejności. W sumie wystąpili reprezentanci 26 krajów, które albo zakwalifikowały się podczas półfinałów, albo znalazły się w ostatniej rundzie ze względu na to, że należą do tzw. Wielkiej Piątki (Wielka Brytania, Włochy, Niemcy, Francja, Hiszpania) lub zwyciężyły w poprzednim roku - w tym przypadku była to Ukraina.

Zobacz wideo Co nowego w popkulturze?

Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji? Jury oceniło ją słabo

Prowadzący Hannah Waddingham i Graham Norton łączyli się po kolei z przedstawicielami jury wszystkich państw biorących udział w konkursie i okazało się, że najbardziej spodobały się specjalistom: Szwecja, Izrael i Włochy. Blanka została najlepiej oceniona przez jury Ukrainy, od którego dostała 6 punktów. W sumie uzbierała ich zaledwie 12 i po ogłoszeniu decyzji jurorów krajowych była na 24. pozycji z 12 punktami.

W tym roku po raz pierwszy w historii głosowali jednak nie tylko członkowie jury i widzowie z krajów biorących udział w konkursie. Głosy np. za pomocą aplikacji eurowizyjnej mogły oddawać osoby z całego świata. Dlatego można było się spodziewać wszystkiego. Tabela mogła wywrócić się nawet do g鏎y nogami - chociaż Szwedka Loreen akurat była od początku jedną z faworytek. 

Eurowizja 2023. Jak głosowała publiczność?

Głosy widzów były dodawane począwszy od ostatniego do pierwszego miejsca w tabelki. Po ogłoszeniu wyniku Polski okazało się, że Polska ma kolejne 81 punktów. Suma to zatem 93 punkty. Dzięki temu Blanka z "Solo" przez chwilę była nawet w pierwszej połowie stawki.

Zatem które miejsca zajęła Blanka na Eurowizji ostatecznie? Polska reprezentantka znalazła się na 19. pozycji. Zwyciężyła Szwecja, drugie miejsce zajęła fantastycznie oceniona przez widzów Finlandia (zdecydowanie zajęła tutaj pierwsze miejsce). Na podium znalazł się także Izrael. Czwarte i piąte miejsce to odpowiednio: Włochy i Norwegia, która wskoczyła do pierwszej piątki z drugiej połowy tabeli dzięki popularności wśród telewidzów.

Wi璚ej o: