Jej przeboje były znane w całej Europie. Scenę porzuciła dla Boga. Zmarła w greckim klasztorze

Mary Alexopoulou była gwiazdą greckiej estrady, a jej przeboje w latach 60. czy 70. znała cała Europa. Karierę przerwała rodzinna tragedia, a piosenkarką porzuciła muzykę i wstąpiła do zakonu. Niedawno media obiegła wiadomość o jej śmierci. Mary Alexopoulou miała 79 lat.

Mary Alexopoulou w latach 60. i 70. była jedną z największych gwiazd greckiej sceny muzycznej. W rodzinnym kraju rozwijała też karierę aktorską - zagrała w dwóch filmach. Zachwycała głosem i przyciągała urodą, w młodości brała nawet udział w wyborach miss. Jej przeboje znane były nie tylko w Grecji. Hity takie jak "I Bambola" nucono w całej Europie. W latach 80. zniknęła jednak ze sceny. 

Więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Jej piosenki znała cała Europa. Rodzinna tragedia sprawiła, że porzuciła karierę

Karierę artystki przerwała tragiczna śmierć członka jej rodziny. 18-letnia córka Mary Alexopoulou zginęła w wypadku samochodowym. 42-letnia piosenkarka porzuciła scenę na rzecz habitu. Podjęła decyzję o poświęceniu się Bogu i wstąpieniu do klasztoru. Przyjęła imię Teonimfa, wybrała Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Koropi, w którym przebywała do ostatnich chwil swojego życia.

– Wolałam być blisko Boga, nic więcej się dla mnie nie liczyło. Jak śpiewać i tańczyć, kiedy przydarzyły ci się takie rzeczy? Nigdy nie żałowałam zostania zakonnicą – wyznała w 2022 roku w jednym z wywiadów. Mary Alexopoulou miała 79 lat. Ostatnie 37 lat życia spędziła w klasztorze w Koropi.

Mary Alexopoulou nie żyje. Kim była grecka artystka?

Jej kariera muzyczna zaczęła się w 1966 roku, gdy poznała Kostasa Klavassa, jednego z najpopularniejszych i najbardziej utalentowanych greckich kompozytorów. W tym samym roku dzięki piosence "Panigyri" zwyciężyła podczas festiwalu w Salonikach.

 

Owocem tej współpracy były przeboje, które odniosły ogromny sukces w Grecji, a w końcu międzynarodowa sława za sprawą utworu "I Bambola", greckiej wersji włoskiego hitu "La bambola". Mary Alexopoulou nie ograniczała się jednak jedynie do sceny muzycznej, wystąpiła bowiem w dwóch produkcjach: "Nocni wędrowcy" i "Fifis the Untouchable".

Więcej o: