Od "Szansy na sukces" do Festiwalu w Opolu. Jej matka zdradziła skandaliczne zachowanie jurorów

Miała tylko 13 lat, gdy swoją interpretacją "Listów do matki" Violetty Villas skradła serca słuchaczy. Występ zagwarantował jej nie tylko wygraną w "Szansie na sukces", ale i udział w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej. Po blisko 25 latach od debiutu Małgorzata Markiewicz ponownie wystąpi na opolskiej scenie.

Swego czasu Małgorzata Markiewicz była jedną z najbardziej obiecujących wokalistek w Polsce. Gdy wygrała finałowy odcinek 6. edycji programu "Szansa na sukces" miała zaledwie 13 lat. Niedługo później, jako najmłodsza uczestniczka w historii, wystąpiła podczas 36. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Choć była faworytką do nagrody w kategorii debiuty, uhonorowani zostali inni artyści. Po latach okazało się, że jurorzy nie byli zgodni co do werdyktu.

Zobacz wideo Córka Agaty i Piotra Rubików śpiewa i tańczy

Publiczność płakała podczas jej występu. Jurorzy postanowili nie przyznać jej nagrody

Podczas festiwalu Markiewicz ponownie zaśpiewała "Listy do matki" z repertuaru Violetty Villas. Choć publiczność oszalała na punkcie jej interpretacji kultowego utworu, to podczas przyznawania głównej nagrody w kategorii debiuty, nie została wyróżniona. Jury, w składzie Grzegorz Ciechowski, Grzegorz Skawiński i Ireneusz Dudek, ku zaskoczeniu wszystkich, wręczyli statuetkę zespołowi Siedem. Skandal wisiał w powietrzu. — Kiedy dziecku daje się tego rodzaju nagrodę, można doprowadzić do falstartu i zablokować coś w tej osobie — tłumaczył Ciechowski, który podjął ostateczną decyzję. Wtedy też interweniował Ryszard Rynkowski. By uniknąć afery, postanowił oddać Markiewicz nagrodę, którą przyznał mu Program I Polskiego Radia.

 

Po koncercie Dudek postanowił przeprosić mamę wokalistki, przyznając, że werdykt nie był sprawiedliwy. Choć kobieta była wdzięczna za rozmowę, to nie kryła rozgoryczenia. Później kilkukrotnie podkreślała, że nagroda pieniężna byłaby dla jej córki szansą rozwoju. 

Potrzebowaliśmy wówczas środków na porządny flet. Ale najważniejsze dla młodej dziewczynki było doświadczenie tego, czego nie powinna - przekonania, że nie talent, nie piękne wykonanie, a jakieś zakulisowe ustawki decydują o nagrodzie.

— pisała Elżbieta Markiewicz pod filmikiem córki udostępnionym na platformie YouTube.

Markiewicz wystąpi na scenie w Opolu. Nowiną podzieliła się z fanami

Od tych wydarzeń minęło już blisko 25 lat. Okazuje się, że już niebawem Małgorzata Markiewicz ponownie zaśpiewa piosenkę, którą przed laty rozpoczynała swoją karierę.

Już 10 czerwca zaśpiewam dla was jedną z najpiękniejszych piosenek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Tym utworem debiutowałam w Opolu w 1999 r. jako 13-letnia dziewczynka, co całkowicie odmieniło moje życie. Dziś już jako dorosła kobieta zaśpiewam ponownie ten utwór z towarzyszeniem festiwalowej orkiestry Grzegorza Urbana

— zapowiedziała swój występ w mediach społecznościowych.

 

Małgorzata Markiewicz nie zraziła się porażką w konkursie i wytrwale szkoliła swój warsztat. Podjęła się nawet współpracy z Piotrem Rubikiem, czego owocem była płyta "Psałterz wrześniowy". W 2007 roku skradła serca słuchaczy piosenką "Psalm dla ciebie", którą wykonała w duecie z Januszem Radkiem. Później współpracowała również z Januszem Skowronem, Krzesimirem Dębskim czy Adamem Sztabą. W 2020 roku zadebiutowała na rynku fonograficznym jako solowa artystka, wydając album "Bring The Light", który został ciepło przyjęty przez odbiorców.

Więcej o: