"W dzień gorącego lata" śpiewała cała Polska. Piosenka została hitem przez absolutny przypadek

Koniec lat 90. w Polsce kojarzy się z wielkimi hitami jak np. pamiętna kompozycja "W dzień gorącego lata", która tygodniami królowała na listach przebojów. Grupa Big Day od 30 lat pozostaje aktywna, jednak nigdy nie udało jej się nagrać większego przeboju niż ten, opowiadający o narodzinach wielkiego uczucia w promieniach letniego słońca.

Grupa Big Day powstała w 1992 roku w Olsztynie, a w jej skład od samego początku istnienia wchodzi Anna Zalewska i Marcin Ciurapiński. "Harmonia głosów Ani i Marcina jest niepowtarzalna i natychmiast rozpoznawalna. Muzykę zespołu określa się mianem przebojowego rocka nawiązującego do tradycji lat 60-tych, oraz gitarowej muzyki angielskiej z lat 90-tych" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej zespołu.

Big Day królował na listach przebojów w latach 90. Podbili serca Polaków zupełnie przypadkowo

Grupa w trakcie trwania kariery nagrała osiem płyt studyjnych, które rozeszły się w niemal półmilionowym nakładzie. Formacja już po wydaniu debiutanckiego materiału "W świetle i we mgle" zanotowała pierwsze niemałe sukcesy. Artyści wyruszyli w trasę koncertową z grupą Hey, a także otrzymali nominację do nagrody Fryderyka. Kulminacja popularności Big Day nastąpiła w 1997 roku za sprawą płyty "Iluminacja", na której znalazł się wielki hit "W dzień gorącego lata". Piosenkę do dziś można nierzadko usłyszeć na antenie największych rozgłośni radiowych.

"Nie ma w tej piosence wielkiego przesłania i myśli wykutych dużymi literami, a jednak ciągle bawicie się, śpiewacie, krzyczycie i tańczycie przy jej dźwiękach, a my mamy ciągle radochę, gdy ją gramy. Dla Was. Właśnie wtedy, kiedy z pozoru 'powietrze pachnie nonsensem' - pisała o utworze grupa z okazji 25-lecia jego wydania.

 

Nie wszystkie osoby, które na pewno nie raz nuciły znany refren wiedzą, że wokaliści Big Day są dzisiaj małżeństwem. W rozmowie z Dzień Dobry TVN opowiedzieli, że poznali się przypadkiem - Marcin zobaczył na przystanku Anię i zaiskrzyło. Przypadkiem również "W dzień gorącego lata" trafił na płytę Big Day, utwór wszedł na album jako ostatni.

Autorzy hitu "W dzień gorącego lata" grają nieprzerywanie od 30 lat. Co słychać u grupy Big Day?

"To była piosenka, która jako ostatnia weszła na płytę i była tylko takim wypełniaczem. Ten utwór jest żartem" - opowiedziała Anna Zalewska-Ciurapińska. Jej mąż Marcin Ciurapiński przyznał natomiast, że to miał być tylko bonus do płyty. Żadne z nich nie spodziewało się, że przebój pokocha cała Polska.

Obecnie z Marcinem i Anną współpracuje perkusista Paweł Pająk oraz gitarzysta Piotr Szymański. W 2022 roku grupa świętowała swoje 30-lecie, a na początku kwietnia tego roku muzycy ogłosili letnie koncerty. Grupa zagra niebawem w Miliczu, Zbąszyniu oraz Miasteczku Śląskim. Oprócz tego zespół poinformował fanów za pośrednictwem swojej strony internetowej, że zakończył prace nad dziewiątym albumem studyjnym.

Więcej o: