Ich hit "Kylie" puszczano na wszystkich dyskotekach. Jak potoczyły się losy zespołu Akcent?

Niegdyś piosenkę "Kylie" w wykonaniu zespołu Akcent grano na wszystkich dyskotekach. Pochodzący z Rumunii artyści szturmem podbili europejski rynek muzyczny, tworząc wiele ponadczasowych hitów. Jak potoczyły się ich losy?

W 1999 roku Adrian Claudiu Sîna, DJ jednej z lokalnych stacji radiowych, rozpoczął autorski projekt, powołując do życia zespół Akcent. Wkrótce do muzyka dołączyła Ramona Barta i wspólnymi siłami stworzyli debiutancki album "Senzatzia". Promowali go singlem "Ultima vara", który stał się przebojem w rumuńskich rozgłośniach radiowych. 

Zobacz wideo Viki Gabor o innym scenariuszu na życie, niż muzyka i Blance

Przemiany w grupie zaowocowały sukcesami. Zespół Akcent podbijał europejski rynek muzyczny

W 2001 roku grupa przeszła gruntowną reorganizację, która z pewnością wpłynęła dalsze losy ich kariera. Zmianom uległ przede wszystkim skład. Barta opuściła zespół, a na jej miejsce weszli trzej przyjaciele założyciela: Marius Nedelcu, Mihai Gruia i Sorin Stefan Brotnei. Akcent zaczął tworzyć muzykę, będącą połączeniem dwóch gatunków: dance oraz popu. Pierwszym albumem po przemianach był "In culori", który szybko zyskał status platynowej płyty. W kolejnych latach muzycy z powodzeniem koncertowali i nagrywali kolejne krążki. W 2003 roku wydali "100BMP", ale to rok 2004 okazał się przełomem. Podpisali wówczas pierwszy kontrakt z wytwórnią Media Records Itali, pod której skrzydłami stworzyli krążek "Poveste de viata".

Prawdziwy sukces przyszedł dopiero wraz z piątym albumem zespołu "S.O.S". Promujący go singiel "Dragoste de inchiriat" został wydany w Europie pod nazwą "Kylie" i zaczął podbijać listy przebojów, stając się nieodłącznym tytułem na dyskotekowych playlistach. Piosenka była numerem jeden w takich krajach jak: Holandia, Francja, Finlandia, Grecja czy Turcja. To otworzyło zespołowi drzwi do międzynarodowej kariery, którą ugruntowali albumem "French Kiss with Kylie" i koncertowym tournée po Rosji. 

Walka o prawa do dorobku Akcent położyła się cieniem na relacji członków grupy. Kto dziś występuje pod tą nazwą?

Na początku 2008 roku zespół Akcent zaczął przeżywać poważny kryzys, Marius Nedelcu zdecydował się bowiem na zakończenie współpracy z muzykami i rozpoczęcie solowej kariery. Grupa jednak wciąż funkcjonowała na rynku muzycznym, nagrywając single i koncertując. Miejsce poprzednika zajął wówczas Corneliu Ulici, który niedługo później odłączył się od składu. W 2013 roku doszło do ostatecznego rozłamu. Mihai Gruia oraz Sorin Stefan Brotnei zaczęli sądzić się z założycielem zespołu o prawa do dorobku formacji. Ostatecznie przegrali batalię. Obecnie pod nazwą Akcent wciąż działa Adrian Claudiu Sîna.

Więcej o: