Ta piosenka to ich wielki hit. ABBA nie zarabia na niej ani grosza

"Chiquitita" to piosenka, którą zespół ABBA wydał jeszcze w 1979 roku. Utwór miał dużo różnych próbnych wersji i niewiele brakowało, by nosił tytuł "Rosalita". Kiedy przybrał swój ostateczny kształt, szybko okazał się dużym sukcesem i trafił na szczyty list przebojów w takich krajach jak Belgia, Finlandia, Irlandia, Hiszpania czy Meksyk. Singiel sprzedaje się do tej pory nieustannie i zarabia sporo pieniędzy. Ale te nie trafiają do muzyków z ABBY.

"Chiquitita" pochodzi z szóstego studyjnego albumu ABBY "Voulez-Vous". Muzycy trochę się nad utworem namęczyli i dopierodopiero kiedy zainspirowali się peruwiańską piosenką "El Condor Pasa", poczuli, że osiągnęli brzmienie, na którym im zależy. Ostatecznie kawałek został zarejestrowany w dtudiu nagraniowym 13 grudnia 1978 roku, a jego premiera odbyła się 16 stycznia 1979 roku. Zespół zaprezentował go światu podczas transmitowanego na cały świat koncertu "Muzyka dla UNICEF-u".

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

ABBA nie zarabia grosza na swoim wielkim przeboju

"Chiquita" trafiła na pierwsze miejsce list przebojów w Belgii, Finlandii, Irlandii, Nowej Zelandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Meksyku, Południowej Afryce i na Rodezji. Singiel utrzymywał się także w pierwszej piątce największych przebojów w takich państwach jak Wielka Brytania, Szwecja, Australia Niemcy Wschodnie i Norwegia. Ba, wpływy ze sprzedaży pokazały, że to najbardziej dochodowy utwór z całej płyty. Ale już wtedy muzycy ABBY nie korzystali z tego finansowego sukcesu.

 

Zespół już po premierze zdecydował, że 50 procent zysków z tantiem będzie wędrować na konto UNICEFU - 1979 rok był oficjalnie "Międzynarodowym Rokiem Dzieci". Bjorn Ulvaeus w rozmowie z BBC podkreślał:

Przekazaliśmy prawa autorskie UNICEF-owi. Dzięki temu, że przez lata 'Chiquitita' często była grana w rozgłośniach radiowych, sprzedało się dużo płyt, a teraz często jest streamowana, uzbierało się dużo pieniędzy. Bardzo mnie to cieszy.

W 2014 roku członkowie ABBY postanowili przekazać całość zysków, które przynosi "Chiquitita" przekazywać na rzecz organizacji. Obliczono, że 2021 roku piosenka zarobiła na cele charytatywne 4,8 mln dolarów. W 2021 roku grupa postanowiła także przekazać organizacji wszystkie tantiemy biorące się z odtworzeń piosenki "Little Things". Pieniądze zebrane w ten sposób UNICEF przeznacza m.in. na walkę o prawa małych dziewczynek. Zespół przypomina: "Za każdym razem, kiedy słuchacie 'Chiquitity', projekty wspierające rozwój dziewcząt w krajach szczególnie je dyskryminujących, otrzymują pieniądze. Słuchajcie tej piosenki tak często jak możecie - na Spotify, Youtubie czy Itunes".

Więcej o: