Astrud Gilberto nie żyje. Jej hit "Girl from Ipanema" śpiewali potem najwięksi

Nie żyje Astrud Gilberto, której światową sławę przyniół utwór "Girl from Ipanema" ("Dziewczyna z Ipanemy"). Brazylijska wokalistka, która spopularyzowała na świecie bossa novę, zmarła 5 czerwca w wieku 83 lat.

O śmierci Astrud Gilberto poinformował jej współpracownik i przyjaciel Paul Ricci. "Była ważną częścią brazylijskiej muzyki na całym świecie i swoją energią zmieniła życie wielu ludzi" - powiedział. Informację potwierdziła wnuczka wokalistki Sofia Gilberto.

Zobacz wideo Piosenki, wiersze, książki. Piękne utwory, które powstały po stracie bliskich

Piosenka nie powstała dla niej, ale ona rozsławiła "Dziewczynę z Ipanemy"

Jej najsłynniejsza piosenka powstała w 1962 roku, muzykę napisał Antonio Carlos Jobim, a tekst piosenki w języku portugalskim Vinicius de Moraes (później Norman Gimbel napisał wersję angielską). Tytułowa dziewczyna to Helô Pinheiro, która później została modelką i bizneswoman, a Ipanema to dzielnica w Rio de Janeiro.

Pierwsza wersja utworu została nagrana w 1962 roku przez Pery Ribeiro, ale przebiła się ta zaśpiewana trzy lata później przez Gilberto. "Dziewczyna z Ipanemy" została nagrana przez nią album "Getz/Gilberto", przy którym piosenkarka współpracowała z ówczesny mężem João Gilberto, Stanem Getzem i Antonio Carlosem Jobimem. W 1965 roku utwór zdobył Nagrodę Grammy w kategorii Nagranie Roku.

 

Później piosenkę wykonywało wiele międzynarodowych gwiazd. Byli to m.in. Dionne Warwick, Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Diana Krall, Ive Mendes czy Amy Winehouse. Powstała również polska wersja tekstu - napisał je Jacek Cygan. Postanowił napisać polskie słowa, gdy usłyszał, jak utwór gra Stan Getz na warszawski Jazz Jamboree. Opowiada o tym w poniższym wideo:

 

Kim była Astrud Gilberto?

Wokalistka urodziła się w 1940 roku w Brazylii, jej ojciec był Niemcem. W 1959 wyszła za João Gilberto, który był współtwórcą bossa novy. W 1963 roku wyjechali do Stanów Zjednoczonych, rok później się rozwiedli. Miała dwóch synów (także z drugiego małżeństwa) - obaj później dołączyli do jej zespołu.

Gilberto nie tylko śpiewała, ale także pisała piosenki. Nagrywała po portugalsku, angielsku, hiszpańsku, włosku, francusku, niemiecku i japońsku (jej ojciec był profesore lingwistyki, zadbał o jej edukację na tym polu). Piosenkarka w 1992 roku otrzymała Latin Jazz USA Award za całokształt twórczości. Dziesięć lat później ogłosiła "przerwę" od muzyki - nigdy nie zdecydowała się na oficjalne poinformowanie fanów o zakończeniu kariery.

Więcej o: