Po 52 latach "czystej radości i grania muzyki" wystąpił po raz ostatni. Z fanami żegnał się od 2018 roku

Po ponad 52 latach na scenie i trwającej pięć lat ostatniej trasie koncertowej Elton John pożegnał się z fanami. W przemówieniu skierowanym do fanów nie zabrakło wzruszeń, ale i na samego Eltona czekała niespodzianka.

Elton John urodził się 25 marca 1947 roku jako Reginald Kenneth Dwight. Na scenie muzycznej debiutował w 1969 albumem "Empty Sky". Rok później wydał swój pierwszy w karierze wielki hit, "Your Song", w tym samym roku wyruszył w swoją pierwszą trasę koncertową. W ciągu ponad 52 lat zagrał ponad 4000 koncertów w ponad 80 krajach. W końcu zdecydował się pożegnać z publicznością, choć nie z karierą muzyczną.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Biografie muzyków to łakomy kąsek dla scenarzystów

Elton John podziękował za "52 lata czystej radości i grania muzyki". Nie krył wzruszenia

W 2018 roku Elton John ogłosił, że kończy karierę na scenie, by skupić się na rodzinie. Podkreślił jednak, że nie zamierza rezygnować z nagrywania. 8 lipca 2023 roku na stadionie Tele2 Arena w Sztokholmie wystąpił po raz ostatni. - 52 lata czystej radości i grania muzyki. Mam wielkie szczęście, że mogłem to robić - przyznał na scenie podczas występu w Stockholmie. - Granie dla was było dla mnie siłą napędową. Byliście wspaniali, dziękuję - dodał, nie mogąc powstrzymać wzruszenia. Przyznał przy tym, że choć na scenę nie wróci, to nie wyklucza w przyszłości jednorazowego "projektu".

Kiedy wyruszaliśmy w moją ostatnią trasę koncertową w 2018 roku, w najśmielszych snach nie mogłem przewidzieć wszystkich zwrotów akcji, wzlotów i upadków, jakich doświadczyliśmy podczas trasy i na całym świecie w ciągu tych ostatnich pięciu lat

- zaznaczył Elton John w oświadczeniu przekazanym "Entertainment Weekly". Podkreślił, że na każdym kroku towarzyszyli mu fani, cierpliwie i tłumnie wspierający go podczas występów.

Dzisiejszy wieczór był magiczny […]. Nie jestem w stanie wyrazić tego, jak będę tęsknił za fanami i ich wsparciem. To pozostanie ze mną na zawsze

- dodał. Tego samego dnia w Szwecji występował również zespół Coldplay. Chris Martin postanowił zrobić niespodziankę fanom i w trakcie koncertu zadzwonił do Eltona Johna. Publiczność na obu występach mogła przysłuchiwać się rozmowie. Lider Coldplay w pięknych słowach podziękował muzykowi za wszystko, co zrobił nie tylko dla muzyki, lecz także w ramach prowadzonej fundacji. - W imieniu wszystkich tutaj, fanów, artystów, których inspirowałeś i którym pomagałeś, chcę powiedzieć tylko, że bardzo cię kochamy - powiedział Chris Martin.

 

Elton John i "Farewell Yellow Brick Road". 333 koncerty w 5 lat

8 września 2018 roku Elton John zagrał pierwszy koncert w ramach obejmującej kilkadziesiąt krajów pożegnalnej trasy koncertowej. Zejście ze sceny zajęło mu 5 lat, choć początkowo artysta planował, że "Farewell Yellow Brick Road" potrwa trzy lata. Nie przewidział jednak wybuchu pandemii, która przerwała występy na niemal dwa lata. Łącznie Elton John zagrał 333 razy, w tym w Krakowie w 2019 roku. Trasa koncertowa pobiła absolutny rekord. Jak podał billboard.com, trasa "Farewell Yellow Brick Road Tour" w pięć lat zarobiła prawie 900 milionów dolarów.

Więcej o: