Kiedyś miał je każdy, dziś są warte fortunę. Sprawdź, czy nie leżą gdzieś na strychu

Wydawać by się mogło, że popularne niegdyś kasety magnetofonowe to już przeżytek. Nic bardziej mylnego. Moda na wszystko co vintage sprawia, że i one powracają do łask. Właściciele pochodzących sprzed dekad nośników, powinni czym prędzej sprawdzić swoje kolekcje, bo niektóre już teraz są warte fortunę.

Dziś słuchanie muzyki w dowolnym miejscu jest banalnie proste. Wszystko to zasługa wysoko rozwiniętej technologii, która zapewnia nieustanny dostęp do utworów ulubionych wykonawców. Jak zapaleni słuchacze radzili sobie kilka dekad wcześniej, gdy o telefonie komórkowym można było jedynie pomarzyć? 

Zobacz wideo Stachursky, Wiśniewski, Kowalska, czyli najpopularniejsze covery polskiej muzyki [MOTP]

Kasety magnetofonowe powracają do łask. Ile teraz kosztują?

Jeszcze 20 lat temu popularnością cieszyły się walkmany, na których odtwarzało się nagrane na kasety piosenki.  Znalezienie w sieci walkmana nie jest jeszcze dużym problemem, wielu posiadaczy sprzedaje bowiem swoje relikty przeszłości, licząc, że znajdzie się ktoś, kto z sentymentu zdecyduje się na zakup. Jednak niewiele jest takich sprzętów, które wciąż są w pełni sprawne. Z tego powodu ich cena z roku na rok jest coraz wyższa i obecnie sięga nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Wzrasta również wartość nośników, na których nagrywano najczęściej całe albumy. Być może niektórzy z was wciąż mają w domu kolekcje własne bądź rodziców. Koniecznie to sprawdźcie, bo okazuje się, że na niektórych z nich można naprawdę sporo zarobić. Do niedawna zakup był możliwy za nie więcej niż 20 zł, dziś jednak niektóre kwoty przyprawiają o zawrót głowy. 

Kasety magnetofonoweKasety magnetofonowe Archiwum prywatne

To nie lada gratka dla kolekcjonerów. Te białe kruki są warte fortunę

Wraz z nagłym wzrostem popularności kaset magnetowidowych, wielu posiadaczy pokaźnych kolekcji decyduje się wystawić swoje zbiory na aukcjach, a ich ceny dla wielu mogą być niemałym zaskoczeniem. Choć nośniki z utworami niezbyt popularnych artystów można nabyć w granicach od 60 do 80 złotych, to tzw. białe kruki dziś są warte fortunę. Nabycie całej kolekcji, w zależności od ilości egzemplarzy, to czasem suma nawet 5 tysięcy złotych. Prawdziwym rarytasem dla kolekcjonerów są jednak debiutanckie wydania albumów takich zespołów jak Queen, Abba czy The Rolling Stones, lecz posiadaniem ich niewielu może się poszczycić.  

Więcej o: