Początkowo tworzyli muzykę dla zabawy, dziś są znani na całym świecie. Confidence Man wystąpią na OFF Festivalu

Tegoroczna edycja OFF Festivalu również obfituje w wielogatunkowy miszmasz. Fani elektronicznych brzmień mogą zacierać rączki, ponieważ trzeciego dnia festiwalu sceną w katowickiej Dolinie Trzech Stawów zawładnie australijska grupa Confidence Man. Początkowo tworzyli muzykę w formie "żartu", ale szybko zdali sobie sprawę, że lepiej mogą na tym wyjść, gdy zaczną traktować ten projekt na poważnie. Teraz występują w klubach całego świata.

Muzyka elektroniczna od zawsze była nieodłączną częścią OFF Festivalu. W tym roku organizatorzy zaprosili do Polski grupę Confidence Man, która przyjedzie tutaj prosto z Antypodów. W ich muzyce doskonale słyszalna jest nostalgia za latami 90', jakby czas w nich się zatrzymał, a jednocześnie ich utwory są bardzo świeże i podbijają kluby na całym świecie.

Więcej ciekawych artykułów ze świata muzyki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Ich muzyka przenosi nas w świat dyskotek lat 90'

Formacja powstała w 2016 roku, a w jej skład wchodzi czwórka artystów, którzy wcześniej byli członkami innych australijskich zespołów. Wszyscy z nich występują pod pseudonimami, a swoje kompetencje dzielą na pół. Janet Planet i Sugar Bones są frontmanami, którzy śpiewają i tańczą, a Clarence McGuffie i Reggie Goodchild są odpowiedzialni za muzykę i występują jako zamaskowane postacie.

Swój debiutancki album pt. "Confident Music for Confident People" wydali dopiero dwa lata później po rozpoczęciu współpracy, czyli w 2018 roku. Przy okazji premiery płyty członkowie zespołu w rozmowie z "The Daily Campus" przyznali, że początkowo, gdy pisali razem piosenki to nie traktowali tego projektu całkowicie na serio. Dopiero później spostrzegli, że ich wspólna praca ma sens.

 

Tego samego roku formacja odbyła trasę koncertową po Europie, po czym wróciła do Australii, gdzie pracowali nad nowym materiałem. Przez kilka lat o zespole było trochę ciszej, ale zaskoczyli świat pod koniec 2021 roku, gdy wydali singiel "Holiday" jako zapowiedź drugiego albumu. Piosenka w następnym roku stała się bardzo popularna i sprawiła, że Confidence Man stali się znaczącą grupą na globalnej mapie muzyki klubowej.

W kwietniu 2022 roku ich drugi album "Tilt" wyszedł na światło dzienne i zdobył bardzo dobre recenzje. Patrick Clarke z brytyjskiego czasopisma "NME" stwierdził, że warstwa słowna, jak i muzyczna w tej płycie idealnie się ze sobą uzupełniają. Poza tym stwierdził, że "'Tilt' jest płytą, która udowadnia, że kampowość i śmieszność nie muszą odbywać się kosztem prawdziwej głębi".

Doczekali się momentu, gdy ich idol wystąpił do nich z prośbą o współpracę

Natomiast pod koniec września ubiegłego roku ukazał się remix piosenki "Holiday" w wykonaniu Tame Impali, który zwiastuje nadejście płyty "Re-Tilt", mającej się ukazać w tym roku. Członkowie Confidence Man tak komentowali tę współpracę w informacji prasowej, gdy utwór się ukazywał: "Nie często zdarza się, że jeden z twoich muzycznych idoli zaczepia cię na Instagramie, pytając, czy może zremiksować twój utwór".

 

Formacja obecnie jest w trasie koncertowej po Wielkiej Brytanii, a ich ostatni singiel "Now U Do", który powstał we współpracy z DJ-em Seinfeldem, w tygodniu premiery został ogłoszony "najgorętszą piosenką dnia" w brytyjskiej stacji radiowej BBC Radio 1. Utwór jest zapowiedzią kolejnego wydawnictwa, którego nazwa, ani data premiery nie jest jeszcze znana. 

 

Tegoroczna edycja OFF Festivalu odbędzie się na początku sierpnia

Australijska grupa wystąpi trzeciego dnia OFF Festivalu na Perlage Main Stage, gdzie zapewne zagra swój najnowszy singiel, jak i utwory z poprzednich płyt. Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2023 roku w Katowicach, a bilet jednodniowy za udział w festiwalu kosztuje 279 zł. Natomiast trzydniowy karnet to koszt rzędu 459 złotych, a w połączeniu z polem namiotowym zapłacimy za niego 579 złotych.

Więcej o: