Nie Podsiadło i nie Sanah. Tytuł najlepiej sprzedającej się płyty w tym roku w Polsce może zaskoczyć

Związek Producentów Audio-Video podsumował pierwsze półrocze pod kątem sprzedaży muzyki w Polsce. Ze względu na popularność platform streamingowych zestawienie łączy zainteresowanie słuchaczy zarówno fizycznymi wydawnictwami, jak i dostępem cyfrowym. Pierwsze miejsce w topce bez Dawida Podsiadły i Sanah może dziwić.

Na szczycie zestawienia TOP5 najpopularniejszych albumów w Polsce znalazł się raper Kukon i jego krążek "spokój.". Hip-hop to przeważający gatunek na liście. Na czwartym miejscu widnieje Avi i jego album "Mały Książe" a zestawienie zamyka club2020 z płytą o tym samym tytule. Krążek nagrał kolektyw najbardziej znanych raperów w Polsce takich jak Taco Hemingway, OKI, Young Leosia, Otsochodzi, PRO8L3M, Szczyl czy Young Igi.

Zobacz wideo Hity muzyczne, które mogły nie istnieć. Wśród nich "Billie Jean", "Nothing Else Matters", czy "Smells Like Teen Spirit"

Najchętniej kupowane płyty 2023 roku. Czego słuchają Polacy?

Drugim najchętniej kupowanym przez Polaków albumem w pierwszym półroczu 2023 roku były "Lata dwudzieste" Dawida Podsiadły. Podium zestawienia zamyka Sanah i "Sanah śpiewa Poezyje". Jeśli chodzi o statystyki wyłącznie streamingowe, mamy zamianę miejsc: Dawid Podsiadło otwiera listę, a Kuban zajmuje miejsce drugie. Do pierwszej trójki dołączył również album club2020. Dwa kolejne miejsca zajęła Sanah: na miejscu 4. z albumem "Uczta" oraz na miejscu 5. z "Sanah śpiewa Poezyje".

Zupełnie inaczej wygląda lista najchętniej kupowanych płyt winylowych. Z tytułów zawartych w topce jasno wynika, że czarne płyty kupują głównie fani rocka i metalu. Na pierwszym miejscu znalazł się krążek Kultu "Kult XLI", na drugim nowe wydawnictwo Depeche Mode "Memento Mori", a podium zamyka Metallica z krążkiem "72 Seasons". Na liście znalazł się także Riverside i "ID. Enity" oraz "Comfort and Happiness" Dawida Podsiadły.

Słuchacze rapu kupują płyty, wielbiciele rocka kochają winyle

Jeśli chodzi o utwór, który szczególnie upodobali sobie Polacy w pierwszym półroczu 2023 roku, starcie wygrała Miley Cyrus i jej kawałek "Flowers". Zaraz po niej na liście znajdziemy "Malibu Barbie" od club2020, a podium zamyka "mori" Dawida Podsiadły. W zestawieniu znajdziemy jeszcze kawałek "Taxi od Kiza z ekipą oraz duet Kubana i Favsta z utworem "na okrągło".

Miley Cyrus królowała również w stacjach radiowych. Drugim najchętniej granym w Polsce kawałkiem był "Wonders" Michaela Patricka Kelly'ego, a na trzecim miejscu pojawił się "Creepin'", w którym siły połączyła trójka amerykańskich artystów: Metro Boomin, The Weeknd oraz 21 Savage. W zestawieniu znajdziemy jeszcze "Gossip" od Maneskin oraz Nicky'ego Youre'a z singlem "Eyes On You".

Więcej o: