Dua Lipa z kolejnym pozwem. Artystka nie ma szczęścia z tą piosenką

Dua Lipa to obecnie jedna z największych globalnych gwiazd muzyki pop. Wielu ludzi kojarzy ją z przeboju "Levitating", przez który artystka może mieć teraz kolejną sprawę w sądzie. Niejaki Bosko Kante zezwolił na skorzystanie z tzw. talk boxa w oryginalnej wersji utworu, ale nie wyraził zgody na użycie go w remiksach. Producent złożył pozew na początku bieżącego tygodnia.

Bosko Kante jest odpowiedzialny za stworzenie ścieżki "talk box" w oryginalnej wersji piosenki. Producent jest jednak zdania, że nigdy nie zezwolił na to, żeby Dua Lipa remiksowała dzieło jego pracy. W związku z tym zdecydował się pozwać wokalistkę. 

Więcej ciekawych artykułów ze świata muzyki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Cytowany przez Billboard prawnik producenta przekazał komentarz w tej sprawie: "Powód podejmował liczne próby rozwiązania tej sprawy bez sporu sądowego, ale takie wysiłki zakończyły się niepowodzeniem, ze względu na niechęć pozwanych do współpracy lub przyjęcia odpowiedzialności za to rażące naruszenie praw autorskich powoda".

Zobacz wideo Jakim cudem Szwedzi zostali światowym liderem w dziedzinie tworzenia popowej muzyki? [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Dua Lipa z kolejnym pozwem. Znowu chodzi o tę samą piosenkę

Po raz pierwszy stworzony przez Bosko Kantego "talk box" pojawił się w jednej z piosenek Kanyego Westa. Natomiast w 2014 roku producent założył firmę i zaczął sprzedawać zastrzeżoną, cyfrową wersję swojego narzędzia. W pozwie zostało ujęte to, że według niego jeden z producentów "Levitating", Stephen Kozmeniuk, skontaktował się z nim w celu współpracy. Chodziło o wyprodukowanie fragmentu, który miałby zostać użyty w piosence.

Następnie mieli ustalić ustnie, że stworzony fragment jest odpowiedni, ale nie umawiali się na to, że jego praca będzie wykorzystana w kolejnych przeróbkach utworu. Chodzi m.in. o singlową wersję utworu z raperem DaBaby, czy remix, za który odpowiedzialna jest The Blessed Madonna.

 

"Wszystkie trzy remiksy próbkowały i zawierały większą ilość pracy powoda niż ta wykorzystana w oryginalnej wersji. Pozwani nie chcieli ani też nie otrzymali żadnej autoryzacji ani pozwolenia na wykorzystanie kompozycji lub nagrania dźwiękowego utworu powoda od powoda" – podają prawnicy producenta.

"Levitating" to wielki hit, ale artystka ma z nim sporo problemów

Warto zauważyć, że jest to już trzecia sytuacja, kiedy Dua Lipa zostaje pozwana z powodu piosenki "Levitating". Na początku zeszłego roku zespół reggae z Florydy, Artikal Sound System pozwał artystkę o plagiat. Jednakże sąd w czerwcu 2023 roku przekazał, że zespół nie potrafi uzasadnić oskarżeń i oddalił sprawę. Nie została jednak zamknięta, ale Artikal Sound System nie działają już w tym zakresie.

Następnie zdecydowali się ją oskarżyć autorzy piosenek – L. Russell Brown i Sandy Lizner, według których Dua Lipa wykorzystała w "Levitating" fragmenty tekstu ich autorstwa, "Wiggle and Giggle All Night" z 1979 roku i ich piosenki "Don Diablo" z 1980 roku. Jednak sprawa nadal nie trafiła do sądu.

Więcej o: