Nie żyje Józef Kański, ekspert teleturnieju TVP "Wielka gra". Pożegnał go znany dziennikarz

W minioną sobotę zmarł Józef Kański, pianista, muzykolog i dziennikarz znany z legendarnego teleturnieju "Wielka gra". O odejściu 94-latka poinformowała jego rodzina i przyjaciele: Adam Rozlach i Remigiusz Grzela.

O śmierci Józefa Kańskiego poinformowała jego córka, Agnieszka. Przekazała, że ojciec prawie do końca był aktywny zawodowo. Regularnie grywał na pianinie, a jego ostatni artykuł w "Ruchu Muzycznym" został opublikowany w marcu. W mediach społecznościowych pojawiło się również kilka pożegnalnych słów od Adama Rozlacha i Remigiusza Grzeli.  

Zobacz wideo Szalone lata 90. powracają? T-raperzy znad Wisły pojawili się w klipie. Przypominamy ich telewizyjną historię [MUSIMY O TYM POGADAĆ]

Więcej ciekawych informacji ze świata kultury i rozrywki znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Adam Rozlach i Remigiusz Grzela żegnają Józefa Kańskiego

"Z wielką przykrością i smutkiem zawiadamiam, że dziś o godz. 12.30, w 95. roku życia, zmarł redaktor Józef Kański, nestor polskiej krytyki muzycznej, niezapomniany juror "Wielkiej gry" TVP, redaktor Polskiego Radia, i od zawsze redaktor "Ruchu Muzycznego", autorytet, kopalnia wiedzy, do końca dysponujący genialną pamięcią..." – napisał na Facebooku Adam Rozlach z Polskiego Radia.

Z kolei Remigiusz Grzela napisał o przyjacielu następująco: " Umarł nestor krytyki muzycznej, Józef Kański".

Kim był Józef Kański?

Józef Kański urodził się w Warszawie, 21 października 1928 roku. Studiował filologię klasyczną i muzykologię na Uniwersytecie Warszawskim. Później podjął się studiów w zakresie teorii i kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie.

Był wybitnym dziennikarzem, krytykiem muzycznym i znawcą teatru operowego. Pracował w Polskim Radiu oraz współtworzył miesięcznik dla melomanów "Ruch Muzyczny". Rozpoznawalność przyniósł mu występ w teleturnieju TVP "Wielka gra", gdzie przez pewien czas pełnił rolę eksperta.  

W 1974 roku Józef Kański otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a kilka miesięcy później został uhonorowany odznaką "Zasłużony Działacz Kultury". Muzyk otrzymał również srebrny i złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Więcej o: