Kurs z literatury na podstawie twórczości Taylor Swift czy psychologia? Artystka inspiruje wykładowców

Taylor Swift wciąż bije kolejne rekordy zarówno na listach przebojów i najlepiej sprzedających się płyt, jak i podczas trasy koncertowej. Tymczasem jej twórczość staje się przedmiotem badań akademickich. Psychologowie będą się zastanawiać, czego mogą się od niej nauczyć.

Na Arizona State University stworzono kurs dla studentów psychologii w całości poświęcony Taylor Swift. Prowadząca, jak podaje "Rolling Stone", zamierza pytać studentów, czego możemy nauczyć się od piosenkarki. Brzmi egzotycznie? Nie tylko w Stanach stworzono zajęcia inspirowane artystką.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Rozpad zespołu na scenie? Najsłynniejsze muzyczne konflikty [Popkultura]

Uczelniane kursy o gwiazdach? Uniwersytet pyta psychologów, czego mogą nauczyć się od Taylor Swift

"Psychologia Taylor Swift - zaawansowane zagadnienia z psychologii społecznej" - tak brzmi nazwa kursu, który od tego roku oferuje studentom Arizona State University w Tempe. Jak cytuje "Rolling Stone", uczestnicy podczas zajęć będą analizować "pracę, życie i fanów" Taylor Swift, w tym związki i jej wpływ na społeczeństwo. Na zajęciach uczestnicy będą odpowiadać na pytanie, czego, jako psycholodzy, mogą nauczyć się od artystki. Piosenkarka, która kontynuuje stadionową trasę Eras Tour i bije kolejne rekordy, nie po raz pierwszy stała się przedmiotem zainteresowań akademickich. Okazuje się, że nie tylko w Stanach Zjednoczonych poświęcone są jej uczelniane kursy.

Taylor Swift kontra Szekspir. W Belgii będą badać literaturę z perspektywy twórczości piosenkarki

Literaturoznawczy kurs z Taylor Swift w roli głównej postanowiono stworzyć także w Belgii, na Uniwersytecie Gandawskim. Twórczość piosenkarki będzie punktem wyjścia do analizowania… brytyjskiej literatury, od Szekspira przez Charlotte Brontë po Margaret Atwood. - Jeszcze nigdy nie dostałam tylu e-maili od podekscytowanych studentów - opowiadała prowadząca zajęcia Elly McCausland w rozmowie z "The Guardian". Zgłaszały się nawet osoby, które nie są studentami. Skąd taki pomysł na spojrzenie na literaturę? Chodzi o poszerzenie perspektywy. - Szekspir w pewnym sensie odpowiada na te same pytania, które zaś zadaje Taylor Swift. To wydaje się szalone, ale tak jest - podkreśla wykładowczyni.

Więcej o: