Festiwal w Warszawie odwołany. Gwiazdy nie chcą grać dla rosyjskich sponsorów. Organizatorzy tłumaczą

Easy Busy Fest w Warszawie odwołany zaledwie kilka dni przed imprezą. Wydarzenie, na którym miały zagrać ukraińskie gwiazdy, nie odbędzie się ze względu na karygodne niedopatrzenie organizatorów. Ci przepraszają i deklarują, że ich działanie nie było celowe.

26 sierpnia miał wystartować Easy Busy Fest. "To ekscytujące wydarzenie muzyczne zgromadzi na jednej scenie najlepszych artystów, a ich występy sprawią niezapomniane emocje dla każdego" - można było przeczytać w zapowiedzi imprezy. Na wydarzeniu mieli pojawić się różnorodni ukraińscy artyści, od reprezentantów rocka przez pop aż do hip-hopu i muzyki elektronicznej. Wśród gwiazd zapowiedziano muzyków takich jak: Okean Elzy, The Hardkiss, Lyapis Trubetskoy, Parfeniuk, Kola, Dantes, Yaktak, Skofka, Velboi i Sadsvit.

Zobacz wideo Pytamy uczestniczki Open'era, czy ceny jedzenia w tym roku to przesada?

Easy Busy Fest odwołany. Wśród sponsorów firmy powiązane z Rosją

Zaledwie kilka dni przed imprezą wydarzenie zostało odwołane. W mediach społecznościowych pojawiło się oświadczenie organizatorów, w którym przyznają się do karygodnego błędu i przepraszają za nieporozumienie.

O co poszło? Okazało się, że wśród sponsorów wydarzenia znalazły się firmy powiązane z Rosją. Ukraińska aktywistka, założycielka fundacji Stand with Ukraine Natalya Panchenko zwróciła uwagę, że festiwal pełen zespołów z zaatakowanego przez wojsko Putina kraju ma sponsorować Monolith i Mix Markt. "Te marki należą do tych samych właścicieli. Te osoby pochodzą z Rosji i, jak sądzę, Kazachstanu, zarejestrowali swoją działalność w Niemczech i są znani z posiadania sieci rosyjskich sklepów w Europie, która w tym roku wchodzi również do Polski" - pisze Panchenko w poście. Jak podaje aktywistka, znaczna część towarów tych marek jest produkowana w Rosji "Na polskiej stronie celowo wprowadzają konsumentów w błąd. Specjalnie opublikowali tam tylko ukraińskie marki".

Artyści odwołują występy na Easy Busy Fest w Warszawie. Organizatorzy przepraszają

Na reakcję artystów nie trzeba było czekać długo. Wszyscy jednogłośnie odmówili udziału w imprezie. Gwiazda festiwalu Okean Elzy wydała oświadczenie: "Podstawowym i fundamentalnym warunkiem wszystkich wydarzeń, w których bierzemy udział, jest brak jakichkolwiek związków z agresorem - Rosją".

"Jesteśmy zmuszeni do rezygnacji z udziału w Easy Busy Fest w Warszawie. Bardzo nam przykro, że organizatorzy nie powiadomili artystów, że dołożyli w ostatniej chwili do grona sponsorów firmę, która ma związek z krajem agresorów. Taka współpraca jest dla nas nie do zaakceptowania" - piszą członkowie The Hardkiss.

Odwołanie festiwalu Easy Busy Fest ze względu na rosyjskiego sponsoraOdwołanie festiwalu Easy Busy Fest ze względu na rosyjskiego sponsora screenshot insagram

Organizatorzy wydarzenia wydali oświadczenie, w którym przeprosili za swoje niedopatrzenie. "Chcemy przede wszystkim przeprosić za nasz fatalny błąd, a mianowicie nieuważną weryfikację sponsorów" - czytamy w mediach społecznościowych. Jednocześnie twórcy festiwalu podkreślają, że od pierwszego dnia wojny wspierają Ukrainę. "Wysyłamy część środków z każdego koncertu na pomoc dla sił zbrojnych Ukrainy i ten festiwal nie byłby w tej kwestii wyjątkiem" - zaznaczają organizatorzy, którzy podkreślają, że ich działania nie były celowe i są jedynie wynikiem niefortunnego zaniedbania.

Więcej o: