Adam Kawa nie żyje. To on napisał tekst "Wymyśliłem ciebie" śpiewany przez Andrzeja Zauchę

Adam Kawa nie żyje - zmarł w wieku 81 lat. O śmierci poety poinformował na Facebooku zespoł Dżamble.

"Dzisiaj pożegnaliśmy Adama Kawę, krakowskiego poetę, twórcę wspaniałego tekstu pt. 'Wymyśliłem Ciebie' zespołu Dżamble, SPOCZYWAJ W SPOKOJU PRZYJACIELU" - można przeczytać w poście zamieszczonym na facebookowym profilu Dżambli. W tej grupie jazz-rockowej, powstałej we wrześniu 1966 roku w Krakowie, występował od 1969 roku Andrzej Zaucha. I to jego głos słyszymy w najbardziej znanym wykonaniu utworu "Wymyśliłem ciebie", do którego tekst napisał Kawa, a muzykę skomponował Jerzy Horwath.

 

Adam Kawa nie żyje. Był poetą i autorem tekstów piosenek

Kawa zmarł 21 sierpnia 2023 roku w Krakowie. Poeta był również autorem m.in. słów do utworu "Opuść moje sny". Na albumie "Wołanie o słońce nad światem" Dżambli z 1971 roku można też usłyszeć jego twórczość w piosence "Wpatrzeni w siebie" z muzyką Mariana Pawlika.

Kawa urodził się we Lwowie, ale po zajęciu miasta w 1944 przez wojska radzieckie, przeniósł się do Krakowa i był silnie związany z tym miastem. Działał w grupie poetyckiej Teraz, do której należał wraz z m.in. Julianem Kornhauserem i Adamem Zagajewskim. W 2022 roku poeta został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Poetycko zadebiutował w 1960 r. na łamach "Głosu Nowej Huty". Wydał kilka tomików wierszy, w tym np. "Sonety do Gienki" oraz "Sonety polskie". "Adam poświęcił się poezji, której oddał wszystko, co w nim było najlepsze i najpiękniejsze. Wyspecjalizował się w sonecie polskim, który moim zdaniem ocalił od zapomnienia" - napisał o Kawie, żegnając byłego szkolnego kolegę, bloger Krzysztof Pasierbiewicz. 

Więcej o: